Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaEğitimEk Tercih İle Normal Tercih Arasında Fark Var mıdır?

Ek Tercih İle Normal Tercih Arasında Fark Var mıdır?

Ek tercih ile normal tercih arasında fark var mıdır? Yakın bir zamanda üniversite adayları için ek tercih günleri başlayacak. Normal tercihle yerleşemeyen öğrenciler ek tercih ile şanslarını deneyecek. Ek tercih ile normal tercih arasında sadece bir fark vardır. İşte o fark…

Ek Tercih İle Normal Tercih Arasında Fark Var mıdır?

Bugün burada yapacağımız ek tercihler Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) ve Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ek tercihleri ile normal tercihler kıyaslamak amacıyla yapılacaktır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz. İki sınavında normal tercihi ile ek tercihi aynı mantıkta yapılmaktadır. İki sınavından normal tercih dönemi başlar ve biter.

Normal tercihler sonrası üniversiteler boş olan kontenjanlarını belirtir ve ek tercihte bu boş kontenjanlara tercih yapma hakkı sunulur. Normal tercih zamanlarında adayların kaç tercih hakkı varsa ek tercihlerde de aynı tercih hakkına sahiptir. Ek tercih ile normal tercih arasında sadece bir fark vardır, oda ücrettir. Normal tercih yaparken üniversite adayları herhangi bir ücret ödemezler fakat ek tercihlerde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) belirlediği küçük miktarda parayı ödemek zorundadır. Ücret ödemeyen öğrencilerin ek tercihleri işleme alınmaz.

Ek Tercih İle Kazanan Öğrenci İle Normal Tercih İle Kazanan Öğrenci Aynıdır

Yukarda da dediğimiz gibi ek tercih ile normal tercih arasında ki tek fark birinin ücreti diğerinin ise ücretsiz olmasıdır. Yani ek tercih ile üniversiteye yerleşen bir öğrenci ile normal tercih ile üniversiteye yerleşen öğrenci arasında fark yoktur. Ek tercih ile yerleşen öğrenciler sadece biraz daha geç okula başlama ihtimalleri vardır, buda normal üniversite kayıt sürelerinde değil üniversitelerin ek kayıtlarında üniversiteye kayıt yaptırmak zorunda kaldıkları içindir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022