Pazartesi, Ekim 3, 2022
Ana SayfaYaşamElektrik Balıkları Nasıl Elektrik Üretir?

Elektrik Balıkları Nasıl Elektrik Üretir?

Bir balık nasıl elektrik üretebilir ki? Elektrik dünyamızdaki en önemli buluşlardan biri. Fakat baktığımız zaman dünya üzerinde daha elektrik hiç bulunmamışken bu güce sahip bir canlı vardı. Yılan balığı (elektrik balığı). Peki bir canlı nasıl olurda elektrik üretebilir? İşte haberimizin detayları…

Elektrik Balıkları Nasıl Elektrik Üretir?

Elektrik balıkları nasıl elektrik üretir? Asıl ismi Yılan balığı olan halk arasında elektrik balığı olarak da bilinen bu balık türü, elektrik üretmek için özel organlara sahiptir.

Elektrik balıkları; iletişim kurmak, avlanmak, yön bulmak ve kendini korumak amacıyla elektrik üretebilen organlara sahiptir. Organ adı elektrik olan bu yapıların içerisinde elektrosit adı verilen hücreler bulunur. Bu hücreler sinir ve kas hücrelerinin değişim geçirmesiyle oluşan elektrik üretebilen hücrelerdir.

Elektrik Balıkları Nasıl Elektrik Üretir?

Su canlıları genellikle kara yaşayan canlılardan daha tehlikeli ve daha kompleks yapılara sahiptirler. Bu yapılardan bir tanesine sahip olan balık türü de elektrik balıklarıdır. Organlarında yer alan 5.000-6.000 aralığındaki elektroplax sayesinde 500-600 voltluk bir gerilim oluşturabilirler. Yani bu balıkların üretebileceği elektrik 500 watt olarak bilinmektedir.

Her ne kadar yön bulmak ve iletişim kurmak için elektrik kullansalar da diğer canlılara karşı tehditleri alt etmek amacıyla da kullanırlar. Bu yüzden dolayı özellikle insanlar için tehlikeli görülen canlılardandır.

Elektrik Balıklarının Elektrik Üretmesi

Elektrik balıkları nasıl elektrik üretir? Hayatını devam ettirmek için elektrik üreten bu canlıların hücrelerine elektrik oluşur. Peki bu süreç nasıl işliyor?

Organları içerisinde yer alan elektrosit hücreleri sinir ve kas hücrelerinin evrimleşmiş versiyonlarıdır. Bu hücrelerde elektrik şu şekilde meydana gelir:

  • Elektrosit hücreler uyarılmamış konumda iken içerisinde yer alan potasyum iyonu hücre dışında bulunan potasyum iyonundan daha yüksektir. Ayrıca bu hücre zarlarından potasyum iyonları geçiş yapabilirken sodyum iyonları geçemez.
  • Derişim farkından yararlanan hücrelerde potasyum iyonları elektrosit hücrelerinin dışına taşınır.
  • Derişimin ve elektriksel potansiyel farkın dengede olması; hücrenin içinin eksi dışının ise artı yüklü olması anlamına gelmektedir.
  • Beyinden gelen sinyaller üzerine hücre zarı açılarak sodyum iyonları da hücre içerisinde alınır.
  • Hücre içerisinde meydana gelen elektriksel yük değişimi sonucunda da elektrik akımı oluşmaktadır.
  • Oluşan elektrik akımı sonrasında komşu hücreler de uyarışmış olur. Binlerce eş hücrenin eş zamanlı olarak elektrik üretmesi sonucunda da yaklaşık 600 voltluk bir elektrik ortaya çıkar.
Önceki İçerikMetaverse Teknolojisi Nedir?
Sonraki İçerikDirectx Nedir?
Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar