Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaBiyografiEmpodekles Kimdir ? Ne yapmıştır?

Empodekles Kimdir ? Ne yapmıştır?

Empodekles kimdir ? Ne yapmıştır? Ünlü fizikçi Empodekles kimdir? Empodekles’in yaptığı önemli buluşlar hangileridir?

Empodekles Kimdir ? Ne yapmıştır?

Empodekles Kimdir ? Ne yapmıştır? Milattan önce 490-430 yılları ara arasında yaşamış Yunan bir felsefecidir. Empodekles , o dönemler Yunanlıların egemenliğindeki adasında doğan Yunan bir felsefeciydi. Ona göre Dünya’daki her şey dört temel elementten meydana gelirdi : su , toprak ,hava ve ateş.

Empedokles’e göre bu dört temel öğe, sevgi ve nefret (iticilik) gücü ile birleşip ayrılırlar. Bir başka deyişle sevgi ve nefret de, maddeyi meydana getiren temel ögelerdendir ve değişimleri açıklamak için kullanılmışlardır.

Empodekles zengin bir Yunan aileden geliyordu. Büyükbabası yarış atlarve atı yetiştiricisi , babası da Olimpiyat şampiyonuydu. Empodekles , Pisagor’un öğrencileri tarafından eğitilmişti ve onlara göre sayılar evrendeki en önemli şeylerdi. Her şey sayılarla açıklanabilirdi.

Ama Empodekles sayılardan daha farklı şeylerle de ilgilenmişti. Etrafındaki şeyleri gözlemledi ve onların nelerden oluştuğuyla ilgili fikirler geliştirmeye başladı. Dünya’daki her şeyin dört saf ve yok edilemez maddeden yani su , toprak , hava ve ateşten meydana geldiğine inanıyordu. Bu fikri 2000 yıldan daha fazla süre kabul gördü.

Ölüm yeri ve şekliyle ilgili olarak ise farklı rivayetler vardır. Bir söylenene göre Etna Yanardağı’na atlayarak hayatına son vermiştir. Başka bir söylenene göre ise 60 yaşlarında iken Yunanistan da Peloponnesos’ta normal bir şekilde ölmüştür.

Kaynak = Gelmiş Geçiş En Büyük Fizikçiler Gerry Bailey

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022