Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaYaşamGrip Olunca Neden Tek Burun Deliğimiz Tıkanır?

Grip Olunca Neden Tek Burun Deliğimiz Tıkanır?

Grip olunca neden tek burun deliğimiz tıkanır? Her grip olan kişi bu soruyu merak etmiştir. Hatta sadece hasta olmamıza bile gerek yok. Gün içinde bile bazen bir burun deliğimiz tıkanabiliyor. Peki bunun sebebi tam olarak ne? Gelin sizlere araştırıp bulduğumuz bilgileri paylaşalım.

Grip Olunca Neden Tek Burun Deliğimiz Tıkanır?

Grip Olunca Neden Tek Burun Deliğimiz Tıkanır? Her insan yılda en az 1 kere grip olur ve grip olduğumuz zaman yaşadığımız şey burun tıkanmasıdır. Ama genel olarak bu burun tıkanması tek bir tarafta olur ve diğer burun deliğimizden nefes alıp vermeye devam edebiliriz.

Özelliklede akşam uyduğumuz zamanlar bu durum daha çok gerçekleşir. Grip olsak da olmasak da akam uyurken genel olarak döndüğümüz taraftaki burun deliğimiz tıkanır ve oradan daha az nefes almaya başlarız. Aslında bunun çok basit bir açıklaması var.

Grip Olunca Neden Tek Burun Deliğimiz Tıkanır?

Farkında mısınızdır bilmiyoruz ama normalde de bir burun deliğiniz diğerine göre daha az açıktır. Yani bir burun deliğiniz ile diğerinden daha çok hava içinize çekebilirsiniz. Bu durum grip olduğunuz zamanda daha da belirginleşir ve normalde daha az nefes aldığınız burun deliğiniz tıkanır ve siz diğerinden nefes alırsınız.

Uyuduğunuz zaman ise yer çekiminin de etkisiyle döndüğünüz taraftaki burun deliğiniz tıkanır ve diğer burun deliğiniz açılır. Aynı durum tam tersi yere döndüğünüz zamanda geçerli olacaktır. Bu sefer açık olan burun deliğiniz tıkanacak ve diğer burun deliğiniz açılacaktır. 

Sizlere bugün herkesin çok merak ettiği bir konuyu çok basit bir şekilde anlatmaya çalıştık. Umarız bu sorunun cevabını herkes anlamıştır. Sizlerde merak ettiğiniz soruları yorum kısmına yazarak bizlere belirtebilirsiniz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi on 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs on 2022 LGS Zor mu Olacak?