Cuma, Ağustos 19, 2022
Ana SayfaYaşamGünde Ne Kadar C Vitamini Almalıyım?

Günde Ne Kadar C Vitamini Almalıyım?

Günde ne kadar C Vitamini almalıyım? C Vitamini bizi gerçekten hastalıklara karşı koruyor mu? Fazla C Vitamini almak bizi hastalıklardan korur mu? İşte yazımızın detayları…

Günde Ne Kadar C Vitamini Almalıyım?

Günde Ne Kadar C Vitamini Almalıyım? “C Vitamini almazsan hasta olursun” cümlesini hepimiz duymuşuzdur. Peki küçüklüğümüzden beri bir çok kişiden duyduğumuz bu cümle sizce doğru mu? C vitamini biz insanlar için ne kadar önemli bir vitamin?

Bazı hayvanlara baktığımız zaman C vitamini sentezi yapabildiklerini görmüşüzdür. Fakat bu bizim için geçerli bir durum değil. Biz insanlar vücudumuzda C vitamini sentezi yapamıyoruz. Yapamadığımız için dışarıdan almak zorunda kalıyoruz. Peki sizce dışarıdan almamız gereken C vitamini miktarı ne kadar?

Günde Ne Kadar C Vitamini Almalıyım?

Sadece 85 mg (miligram). Bu o kadar küçük bir miktar ki bir portakal yediğimiz zaman ortalama 70 gram C vitamini almış oluyoruz ve günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabiliyoruz.

Yapılan araştırmalar ve deneyler sonunda raporlar bize şunu gösteriyor.  Günlük C vitamini ihtiyacını karşılayan insanların hastalıklara yakalanma şansı %10 azalıyor. Fazla alınan C vitamini ise bizde daha çok koruma yapmak yerine bizleri hasta ediyor. Yani gereğinden fazla alınan C vitamini bize fayda değil zarar sağlıyor.

Genel olarak toparlayacak olursak C vitamini bizi korumada çok büyük bir etki etmese de %10luk bir koruma sağladığını söyleyebiliriz.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar