Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaYaşamGünde Ne Kadar C Vitamini Almalıyım?

Günde Ne Kadar C Vitamini Almalıyım?

Günde ne kadar C Vitamini almalıyım? C Vitamini bizi gerçekten hastalıklara karşı koruyor mu? Fazla C Vitamini almak bizi hastalıklardan korur mu? İşte yazımızın detayları…

Günde Ne Kadar C Vitamini Almalıyım?

Günde Ne Kadar C Vitamini Almalıyım? “C Vitamini almazsan hasta olursun” cümlesini hepimiz duymuşuzdur. Peki küçüklüğümüzden beri bir çok kişiden duyduğumuz bu cümle sizce doğru mu? C vitamini biz insanlar için ne kadar önemli bir vitamin?

Bazı hayvanlara baktığımız zaman C vitamini sentezi yapabildiklerini görmüşüzdür. Fakat bu bizim için geçerli bir durum değil. Biz insanlar vücudumuzda C vitamini sentezi yapamıyoruz. Yapamadığımız için dışarıdan almak zorunda kalıyoruz. Peki sizce dışarıdan almamız gereken C vitamini miktarı ne kadar?

Günde Ne Kadar C Vitamini Almalıyım?

Sadece 85 mg (miligram). Bu o kadar küçük bir miktar ki bir portakal yediğimiz zaman ortalama 70 gram C vitamini almış oluyoruz ve günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabiliyoruz.

Yapılan araştırmalar ve deneyler sonunda raporlar bize şunu gösteriyor.  Günlük C vitamini ihtiyacını karşılayan insanların hastalıklara yakalanma şansı %10 azalıyor. Fazla alınan C vitamini ise bizde daha çok koruma yapmak yerine bizleri hasta ediyor. Yani gereğinden fazla alınan C vitamini bize fayda değil zarar sağlıyor.

Genel olarak toparlayacak olursak C vitamini bizi korumada çok büyük bir etki etmese de %10luk bir koruma sağladığını söyleyebiliriz.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022