Pazartesi, Ekim 3, 2022
Ana SayfaEğitimGüneş Tutulması Nasıl Olur?

Güneş Tutulması Nasıl Olur?

Güneş Tutulması Nasıl Olur? 

Güneş Tutulması Nasıl Olur?

Güneş tutulması Ay’ın Güneş’i kapatması olayıdır. Yani Ay’ın Güneş ile Dünya arasına girip, Güneş’i,  Dünya’nın bazı noktalarından ya tamamen yada kısmen görmemizi engellemesidir.

Ay’ın çapı Güneş’ten katbekat daha küçük olduğu halde Güneş’le aynı büyüklükte görülmesi ve Güneş’i görmemizi engellemesinin nedeni, Ay’ın bize Güneş’ten daha yakın olmasıdır.

Ay dünya etrafında yılda on iki defa dönüyor, bu dönüş esnasında eğer Dünya Ay ve Güneş aynı eksende buluşurlarsa ve Ay yeniay halinde ise güneşi kapatır. Güneş’in, Ay’ın arkasında olması olayına yada başka bir deyişle Ay’ın, Güneş’i görmemizi engellemesi olayına Güneş Tutulması denir. Astrofizikçi Juan Carlos Beamin ; Teoride tutulmaların yedi dakika otuz iki saniye sürebildiğini, söylemiştir.

Yılda iki, en fazla beş kez güneş tutulması olayı yaşanır. On iki ay var diye on iki defa  güneş tutulması yaşanmasını beklemeyin. Çünkü; Ay’ın yörüngesi ile Dünya’nın yörüngesi arasında 5 derece 9 dakikalık bir açı farkı vardır, bu açı farkından dolayı, Güneş Ay ve Dünya aynı düzlemde iki veya en fazla beş kez  buluşabiliyor. Bu nadir bir olay değildir. Zira her 18 ayda bir Güneş tutulması yaşanmaktadır. Aynı yerden daha doğrusu aynı noktadan iki defa görülmesi olayı nadir bir olaydır ki bu da ancak 375 yılda bir oluyor.

Dünyanın her yerinde aynı anda aynı şekilde görülmemesinin nedeni,  Dünya’nın  ve Ay’ın  kendi yörüngelerinde sürekli hareket etmeleridir.

Güneş tutulmasının üç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; halkalı, parçalı ve tam güneş tutulması olaylarıdır. Tam Güneş tutulması; Ay’ın güneşi tamamen kapatması , parçalı güneş tutulması; Ay’ın güneşin bir kısmını örtmesi, Halkalı Güneş tutulması; Güneş’in iç kısımlarının sadece, Ay tarafından kapatılması olayıdır.

29 Mart 2006 tarihinde  Brezilya kıyıları ,Sahra Çölü ve Gürcistan’la birlikte Türkiye’den de görülen, Tam Güneş tutulması olayı gerçekleşti. Tam Güneş tutulması  önce Kaş son olarak ta Giresun’da , diğer yerlerde ise parçalı tutulma şeklinde görüldü.  Tam Güneş tutulmasının tekrardan Türkiye’den görüleceği yıl 2060.Bu olay Turizm açısından önemli bir olay, Tam Güneş tutulmasını çıplak gözle izlemek  isteyen birçok turist 2006 yılında Türkiye’ye akın etti.

2021 yılın son Tam Güneş tutulması, 4 Aralık 2021 de gerçekleşecek. Tabii bunu görebilmek için Antartika’da olmak gerek.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar