Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaEğitimHamam Böcekleri Nükleer Saldırıdan Kurtulabilir mi?

Hamam Böcekleri Nükleer Saldırıdan Kurtulabilir mi?

Hamam böcekleri, nükleer saldırıdan kurtulabilir mi? Neredeyse herkesten bu cümleyi duymuşsunuzdur. “Nükleer saldırı olsa hamam böceklerine bir şey olmaz!” peki sizce bu doğru mu? Hamam böceklerinin nükleer saldırıdan kurtulabileceği düşüncesi nereden geldi? İşte yazımızın detayları…

Hamam Böcekleri Nükleer Saldırıdan Kurtulabilir mi?

Hamam Böcekleri Nükleer Saldırıdan Kurtulabilir mi? Çevremizde hamam böceklerini nükleer saldırıdan kurtulabileceklerine dair bir söylenti var ve çoğu kişi bu söylentiye inanıyor. Peki bu gerçekten doğru mu? Bu söylenti nereden kim tarafından çıktı bunu biliyor musunuz?

Öncelikle sorumuzun cevabını verelim. Hayır… Hamam böcekleri de diğer böcekler gibi yüksek oranda radyasyona maruz kaldıkları zaman ölürler. Yani diğer böcekler radyasyona ne kadar dayanıklı ise hamam böcekleri de o kadar dayanıklı diyebiliriz. Bu söylentinin çıkmasında ki en büyük etken Japonya’ya atılan Atom Bombası sonrası yaşananlar.

Hamam Böcekleri Nükleer Saldırıdan Kurtulabilir mi?

Japonya’ya Atom Bombası atıldıktan sonra yetkililerin inceleme yaparken yıkılmış olan evlerden hamam böceklerinin çıkması oldu. Atom Bombasının yıkıcı etkisinden hamam böceklerinin bir çoğu kurtulmuştu. Bu söylenti buradan çıktı.

Fakat hamam böceklerinin radyasyon direnci diğer böcekler gibidir. Böcekler ve insanları karşılaştırdığımız da ise durum biraz farklı. Böcekler, biz insanlara göre radyasyona çok daha dayanıklı canlılardır. Bunun en büyük sebebi boyutlarının küçük olması ve özellikle kabuk değiştiren böcekler.

Böcekler kitin yapıda olan kabuklarını değiştirirken büyümesini durdururlar sonrasında tekrar büyümeye başlarlar. Bu büyümedikleri zamanda aldıkları radyasyon normale göre çok daha az olur. Buda onların radyasyondan çok daha az etkilendiklerini açıklar. Fakat dediğimiz gibi yüksek radyasyona maruz kalmış bir böcek veya hamam böceği ölecektir.

Fakat böcek grubunda olan karıncalara baktığımız zaman çok derin çukurlarda yaşayan karıncalar, hamam böceklerine göre radyasyona çok daha dirençlidir.

Kaynak= Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022