Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaEğitimİdrarın Rengi Nasıl Olmalı?

İdrarın Rengi Nasıl Olmalı?

İdrarın rengi nasıl olmalı? İdrarımızın rengi bize sağlıklı olup olmadığımı söyler mi? İdrar renkleri ne anlama geliyor? Sağlıklı idrar rengi nasıl olur? İşte yazımızın detayları… 

İdrarın Rengi Nasıl Olmalı?

İdrarın Rengi Nasıl Olmalı? İdrar günlük hayatta neredeyse her canlının yaptığı ve vücuttan atıkları attığımız bir boşaltım yoludur. İdrar yaptığımız zaman her seferinde aynı renk olmaz. Peki bunun sebebi sizce ne? İdrar renklerinin bir anlamı var mı?

İdrar renklerinin farklı olmasının önemli bir sebebi var. İdrar renkleri tonuna göre bize bir şeyler ifade eder ve sağlıklı olup olmadığımız konusunda bizlere ip uçları gösterir. İşte idrar renkleri ve bunların anlamı:

İdrarın Rengi Nasıl Olmalı?

Su gibi tertemiz olan idrar = Çok fazla sıvı tükettiğiniz anlamına gelir ve aşırı hidrasyona sahip olduğunu gösterir. Bu tür durumlarda sıvı tüketmenizi azaltmanız fayda olur.

Saman sarısı idrar rengi = En sağlıklı idrar rengidir. Sağlığınız için olumlu mesajlar verir.

Koru sarı idrar rengi = Bu idrar rengi size vücudunuza sıvı almanız gerektiğini belli eder.

Parlak sarı idrar rengi = Vücudunuzda vitamin eksikliği olduğunu belli eder. Eğer böyle bira idrar rengi görürseniz vitamin almayı ihmal etmeyin.

Turuncu idrar rengi = Çok fazla abur cubur yemekten, ilaç kullanımından veya susuz kaldığınız için olabilir.

Bulanık idrar rengi = Bu idrar rengi sizin anatominiz ile ilgili olabilir fakat acı hissi oluyorsa mutlaka bir doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Koyu kahverengi idrar rengi = Bu renk size karaciğerinizde bir sorun olduğunu gösterebilir. Mutlaka bir doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Pembe yada kırmızı idrar rengi = Bu renk ciddi hastalıklara sebep olacak şeylerin vücudunuzda başladığını gösterir. Bu yüzden mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Kola rengi idrar rengi = Bu idrar rengi genelde vücutta kalan kan pıhtısı veya eskimiş kan anlamına gelir. Böbrek taşı veya tümör gibi bir çok hastalığı işaret edebilir. Bir doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Mavi veya yeşil idrar rengi = Genel olarak bu renkler gıda boyası fazla ürünler tüketildiğinde meydana gelir, fakat böyle şeyler tüketmemenize rağmen bu renkte bir idrar gelirse mutlakla doktora gözükmeyi ihmal etmeyin.

Mor idrar rengi = Bu renk genelde böbrek yetmezliğini temsil eder. Bu yüzden acil olarak doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

Bu renklerin hepsi bir hastalık belirtisi olmayabilir fakat 1-2 günden fazla bu renklerde bir idrar gelirse ise mutlaka doktora gitmelisiniz.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022