Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaYaşamİlişkide Doğru İletişim Kurmak İçin Ne Yapılmalı?

İlişkide Doğru İletişim Kurmak İçin Ne Yapılmalı?

İlişkide doğru iletişim kurmak için ne yapılmalı? İlişkinizi güçlendirmek için doğru iletişim kurma yolları. Bir ilişkideki en önemli şeylerden biride iletişimdir. İletişim bir insanın birbirini anlaması ve ifade etmesi için çok önemlidir. Peki ilişkilerinde iletişim kurmakta zorlanan çiftler neler yapmalıdır?

İlişkide Doğru İletişim Kurmak İçin Ne Yapılmalı?

İlişkide Doğru İletişim Kurmak İçin Ne Yapılmalı? Yapılan araştırmalara göre, mutlu bir ilişki için gereken en önemli faktörlerden birisi iyi iletişimdir. İletişim ne kadar sağlıklı ise ilişkiniz de o kadar mutlu ve uzun ömürlü olur. Çünkü doğru iletişim ile partneriniz sizi daha iyi anlar, siz de onu daha iyi anlayarak ilişkinizi iyileştirmek için güçlü adımlar atabilirsiniz. Böylece ilişkiniz daha güçlü ve tatminkâr bir hale gelir. Peki iyi bir iletişim nasıl sağlanır?

Havadan Sudan Konuşun

Partneriniz (eşiniz), sizin sadece sevgiliniz ya da ev arkadaşınız değildir. Öncelikle onun en çok vakit geçirdiğiniz, en yakın arkadaşınız olduğunun farkına varın. Her konuşmanızda meseleler ciddi bir hale bürünüyorsa bu alışkanlıktan vazgeçin. Tıpkı bir dostunuzla konuşurken olduğu gibi havadan sudan konuşmaya çalışın. ‘’ Günün nasıl geçti? ‘’ diye sormaktan, yeni iş arkadaşlarıyla olan ilişkine dek, sokakta gördüğünüz komik bir olaydan, başınıza gelen önemsiz bir olaya dek birçok konuda konuşmak ikinizi de rahatlatacaktır.

Her Konuda Otak Karara Başvurmayın

Eşler arasında, çocukların okulu, kaç liraya ne alınabileceği, akşam yemeğinde ne yenileceği, hafta sonu nereye gidileceği gibi birçok konuda ortak karar alınması gerekir. Ancak tüm iletişim bu sosyal ve özel düzenlemeler etrafında gelişirse evlilikte(ilişkide) ve iletişimde sorular ortaya çıkmaya başlar. Eğer en ufak bir şey satın almadan önce partnerinize soruyorsanız bu durumu değiştirin. Örneğin 100 lira altındaki şeyleri eşinize sormayın. Çocuğunuz ya da sizin için hayati olmayan meseleler için uzun uzun ortak karar almaya çabalamayın. Sürekli ortak karar almak bir süre sonra her ikinizi de bıktırabilir ya da her sohbet gelip ortak karar alma meselesine dönüşebilir.

Pozitif Şeyleri Gündeme Alın

Birçoğumuz maalesef pozitif duygu ve olaylardan çok negatif şeyleri paylaşmaya daha çok eğilim gösteririz. Yaşadığımız negatif olayı, aklımızdan geçen negatif düşünceleri paylaşmakta daha hevesliyiz. Elbette partnerimizle hem olumlu hem olumsuz düşüncelerimizi paylaşmamız önemlidir. Ancak süreli negatif düşünceleri paylaşırsak bu aramızdaki iletişimi de negatif etkileyebilir. Bu nedenle sohbetlerimizde bizi mutlu eden, güldüren ve enerji veren şeyleri partnerimizle paylaşmak önem taşır.

Doğru Yerde Doğru Konuşmayı Yapın

İlişkilerde yapılan en büyük iletişim hatalarından biri de konuşmak içi doğru yeri ve doğru zamanı seçememektir. Çok önemli bir konuda konuşmak için trafikte sıkışık zamanı seçmek hem aranızdaki gerilimi arttıracak hem de konuşmadan istediğiniz verimi almanızı engelleyecektir. Partnerinizin sizi sürekli sinirlendiren bir davranışını sinema filminin başlamasını beklerken dile getirmek, diliniz ne kadar pozitif olursa olsun negatif sonuçlar verecektir. Bu nedenle önemli konuları konuşmak için partnerinize önceden haber verin ve ikinize de uyan ortak ve uygun bir zaman belirleyin.

Eleştirilerinizde Yumuşak Olun

Partnerinizin sizin hoşlanmadığınız davranışlar sergiliyor olabilir. Bu davranışları hakkında konuşurken başka konulara girmeyin. Karakterini, kişiliğini hedef almayın. Sizi sinirlendiren partnerinizin davranışı, kendisi değil. Bunu unutmayın. Partnerinize yapacağınız eleştiride onun davranışından çok bu davranış sonucu yaşadığınız duygulardan bahsedin. Her kelimenizi özenle seçin ve sevgiyle dile getirin.

Kaynak= ÇEBİ Evlilik ve İlişki

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022