Pazartesi, Ekim 3, 2022
Ana SayfaEğitimİnsanların Bizi Daha Dikkatli Dinlemesi İçin Ne Yapmalıyız?

İnsanların Bizi Daha Dikkatli Dinlemesi İçin Ne Yapmalıyız?

İnsanların Bizi Daha Dikkatli Dinlemesi İçin Ne Yapmalıyız? İnsan sesi hepimizin çaldığı bir enstrümandır. Muhtemelen dünyadaki en kuvvetli sestir. Aynı zamanda savaş başlatabilen veya ”Seni Seviyorum” diyen tek sestir. Fakat bir çok insana dikkat ettiğimi zaman aslında onların dinlenmediğine dikkat etmişizdir. Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz? İnsanların bizi daha dikkatli dinlemesi için ne yapabiliriz? Gelin bugün sizlerle bu konuşalım.

İnsanların Bizi Daha Dikkatli Dinlemesi İçin Ne Yapmalıyız?

Nasıl konuşmalıyız? Kendimizi nasıl ifade etmeliyiz? Konuşurken tam olarak neye dikkat etmeliyiz? Öncelikle dürüst olun. Yalan ve boş şeyler anlattığınız zaman kimse sizi dikkate almaz. Özelliklede yalan söylediğinizi belli ediyorsanız. Bu tarz şeylerden kesinlikle uzak durun.

İkinci olarak kesinlikle ses tonunuz. Dünyada milyarlarca insan var. Ve herkese kendisine özel bir ses tonu verilmiştir. Buradaki mevzu sesininiz kalın veya ince olması değil. Tamamen ses tonunuzu nasıl kullandığınızla alakalı. Sesinizi iyi yönetmelisiniz. Eğer burnunuzdan konuşma ile gırtlağımızdan konuşmanın farkını deneyip görebilirsiniz. Fakat daha da aşağı inerek göğsünüzden konuşursanız işte o zaman ağırlığınızı koymuş olursunuz.

Üçüncü olarak vurgu. Uzun bir cümle kurabilirsiniz. Cümlenin başlangıcından sonuna kadar aynı ses tonu ile konuşursanız insanlar sizi dikkatlice dinlemez. Çünkü aynı ses tonu ile uzun cümleler kurmak dinleyici için sıkıcıdır. Bu yüzden konuşurken bazı kelimelere vurgulara yaparak ve cümleler arasında ses tonunuzu değiştirerek daha fazla dikkat çekebilirsiniz ve bu şekilde insanların kulağının sizde olmasını sağlarsınız.

İnsanların Bizi Daha Dikkatli Dinlemesi İçin Ne Yapmalıyız? Dördüncü olarak ise yavaş veya hızlı konuşmak. Çok hızlı konuşursanız insanlar sizin anlattığınızdan hiçbir şey anlamaz ve sizi dikkatli dinlemezler. Çok yavaş konuşursanız bu seferde dinleyici sıkılır ve sizden uzaklaşır. Bu yüzden konuşurken konuşma hızınızı çok iyi ayarlamalısınız. Ne çok hızlı ne çok yavaş. Olması gereken hızda konuşmalısınız.

Son olarak ise sesinizin şiddeti. Ses şiddetini ayarlamak oldukça önemlidir. İnsanlar sizin kurduğunuz cümleden çok onu nasıl söylediğinize bakarlar ve buna göre anlam çıkarırlar. Sesinizin şiddetini dinleyicinin rahatsız olmayacağı şekilde ayarlayıp bu yönde konuşmanız en doğru yöntemdir. Böylelikle etrafınızdakiler sizi çok daha dikkatli dinleyecektir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar