Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaEğitimKahvenin Yanında Neden Su İçiyoruz?

Kahvenin Yanında Neden Su İçiyoruz?

Kahvenin yanında neden su içiyoruz? Neden kahve içerken yanında su ikram ediliyor? Bu konuyu hiç merak ettiniz mi? Nereye giderseniz gidin kahve içtiğiniz zaman yanında mutlaka su ikram ediliyor? Sizce bunun sebebi tam olarak ne?

Kahvenin Yanında Neden Su İçiyoruz?

Kahvenin Yanında Neden Su İçiyoruz? Ülkemizde kahve çok sevilen bir sıcak içecek. Sadece ülkemizde değil Dünyada da çok tüketilen bir içecek halinde. Neredeyse her gün tükettiğimiz Türk Kahvesi yanında mutlaka su içilmesi gereken bir içecek ve nereye giderseniz gidin kahve su ile ikram ediliyor. Neden su ikram edildiğini hiç merak ettiniz mi?

Aslında bu durumun 2 açıklaması var. Birisi neredeyse herkesin bildiği, diğeri ise bilimsel ve az bilinen bir açıklama. Öncelikle herkesin bildiği durumu açıklamak istiyoruz.

Kahvenin Yanında Neden Su İçiyoruz?

Biliyoruz ki kahve içildikten sonra ağzımızda veya boğazımızda hafif bir tortu bırakabiliyor. Hele ki iyi pişmemiş ve karıştırılmamış bir kahve içtiğiniz zaman, hem ağzınızda hem de dişlerimizin arasında o tortuları çok net görebiliyorsunuz. Bunların giderilmesi ve ağzımızın temizlenmesi için kahve sonrası su içilir. Böylelikle kahve sonrası boğazdaki o tortu ve kahve kalıntıları ağzımızdan temizlenmiş olur. Bu birinci sebepti. Şimdi gelelim ikinci ve az bilinen bilimsel sebebe.

İkinci sebep ise kahvenin içinde bulunan oksalat. Türk kahvesinin içindeki oksalat böbreklerde birikerek böbrek taşı oluşumuna sebep olabiliyor. Kahveden sonra su içmek, böbreklerde biriken bu oksalatı vücudumuzdan dışarı atmamızı sağlıyor. Bir nevi kahve böbreğimizi kirletirken su ise temizliyor. Böylelikle kahvenin bize olan zararı ortadan kalkmış oluyor. Bu yüzden kahvenin yanında bir bardak su içmek büyük önem taşıyor ve sizlerde kahve içtikten sonra bir bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

Merak ettiğiniz soruları bizimle paylaşabilirsiniz, bizler sizler için o soruları araştırıp sitemizde cevaplarını yayınlayacağız.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022