Çarşamba, Kasım 30, 2022
Ana SayfaYaşamKarahindibayı Neden Islanmaz?

Karahindibayı Neden Islanmaz?

Karahindibayı neden ıslanmaz? Karahindibayı hemen hemen herkes biliyordur. Özellikle çocuklar için çok eğlenceli bir oyun bitkisi gibi bir şeydir. Üflediğiniz zaman etrafa uçuşmaya başlar. Peki karahindibayı suya sokmayı denediniz mi hiç? Deneyenler ne olduğunu görmüştür. Gelin bugün sizlerle bu konu hakkında konuşalım.

Karahindibayı Neden Islanmaz?

Karahindibayı Neden Islanmaz? Karahindibayı herkes en az bir defa görmüştür. Genellikle insanlar dilek dilemek için karahindibayı üflerler ve üfledikleri an kaybolur ve etrafa uçuşmaya başlarlar. Peki bu kadar kolay dağılan bir bitkiyi hiç suya sokmayı denediniz mi?

Karahindibayı suya sokarsanız eğer, sudan çıkardıktan sonra hiç ıslanmadığını ve üstündeki tüylerin hala durduğunu görürsünüz. Üflediğiniz an uçuşan ve kaybolan tüylerin suya batırıldığı zaman ıslanmaması ve dağılmaması çok garip değil mi?

Bunun sebebi şu; karahindibayı tüyleri suda ıslanmayacak şekilde evrimleşmiş bir bitkidir. Hafif bir bitki olduğu için sürekli uçuşan ve suya düştüğü zaman ıslanmadan, toprağın kenarına geldiği zaman oraya tutunabilmesi için zamanla bu şekilde evrim geçirmiştir. 

Karahindibayı Neden Islanmaz?

Bizler ise karahindibayı dilek tutmak için kullanıyoruz ve onları üfleyerek sağa sola uçuşmalarını sağlıyoruz. Bunu yaparken amacımız dileğimizin gerçekleşmesi fakat, bizler bunu yaptığımız zaman bir bitkinin dileğini gerçekleştirmiş oluyoruz. Karahindibayı üflediğimiz zaman etrafa uçuşan tüyleri ve tohumları bir bitkinin üremesine ve çoğalmasına yardımcı olmuş oluyorsunuz.

Dileğiniz gerçekleşir mi yoksa gerçekleşmez mi bunu bilemeyiz fakat, karahindibayına üfleyerek iyi bir şey yaptığımız kesin 🙂

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi on 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs on 2022 LGS Zor mu Olacak?