Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaBiyografiKemal Sunal Kimdir? Ne Yapmıştır?

Kemal Sunal Kimdir? Ne Yapmıştır?

Kemal Sunal Kimdir? Ne yapmıştır?

Kemal Sunal Kimdir? Ne Yapmıştır?

10 Kasım 1944’de İstanbul’da dünyaya geldi Kemal, fakat hiçbir zaman 10 Kasım günü doğum günün kutlamadı. Bunun sebebi ise Atatürk’ün 10 Kasım’da vefat etmiş olmasıydı. ‘Atatürk’ün öldüğü gün ben doğum günü kutlamam’ demişti. İlk ve orta öğrenimini Mimar Sinan İlk okulunda gördü. Vefa lisesinden tam 11 yılda mezun oldu. İlk sahne deneyimini de bu lisede ‘’zoraki tabip’’ rolüyle tecrübe etti.. Kenterler, Ulvi Araz, Ayfer Feray ve son olarak Deve Kuşu Kabare Tiyatrosu’nda profesyonel olarak rol aldı.

Devekuşu kabare tiyatrosundayken, Ankara turnesi sırasında Gül Sunal ile tanıştı 1975’de evlendiler. Bu evlilikten Ali ve Ezo isimli iki çocukları oldu. Türk sinemasında başta İnek Şaban tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok tiple sevenlerinin kalbinde taht kurdu. Filimler de çoğu zaman saf, şanslı ama iyi yürekli karakterleri oynadı.

14. Antalya film festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülünü kapıcılar kralı ile aldı. 2. Ankara film festivalinde en iyi erkek oyuncu ödülünü düttürü dünya ile kazandı. 35.antalya film festivalinde yaşam boyu onur ödülüne layık görüldü. 1990’lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başladı; ama kendisi bu gösterimlerden hiç para kazanmadı 12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünü’ nden 1995’de bitirdi. Ardından “TV ve sinemada Kemal Sunal güldürüsü” isimli teziyle yüksek lisansını yaptı.

Hayatı boyunca toplam 82 filmde rol aldı 3 Temmuz 2000 tarihinde Balalayka adlı filmin çekimlerine başlamak için Trabzon’a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu.

Kaynak = Youtube @Media Grafika

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022