Cumartesi, Mayıs 21, 2022
Ana SayfaYaşamKitap Okumanın Hayatımız Üzerinde Etkisi

Kitap Okumanın Hayatımız Üzerinde Etkisi

Kitap Okumanın Hayatımız Üzerinde Etkisi. Belirli bir yere gelmiş ve başarılar elde etmiş kişilerin çoğunluğuna baktığımız zaman hepsinin ortak bir payda da buluştuğunu görürüz. Bu ortak payda kitap okumaktır. Her başarılı insan çok kitap okuduğuyla ve kitap okumaya ne kadar vakit ayırdığı ile konuşmalar yapar. Peki başarılı insanlar neden kitap okur? Bizler neden kitap okumalıyız? Başarılı insanların neredeyse hepsinin kitap okuyor olması tesadüf mü? Gelin sizlerle bugün sohbet tarzında neden kitap okumalıyız sorusuna yanıt bulalım.

Kitap Okumanın Hayatımız Üzerinde Etkisi

Kitap Okumanın Hayatımız Üzerinde Etkisi. Kitap okumak hayatımızı nasıl etkiler? Kitap okumak bu hayattaki en önemli şeylerden bir tanesidir. İlk okuma ve yazmayı öğrendiğimiz zamanı hatırlayalım. O zamanlardan başlanır ‘Kitap oku’ cümleleri. Kitap okumakta bize her zaman sıkıcı gelmiştir. Oyunlar oynamak, arkadaşlarımız ile vakit geçirmek varken neden kitap okuyalım ki? Annemiz, babamız, öğretmenlerimiz hepsi günde bir sayfada olsa kitap oku derler. Bu kadar insan neden bize kitap oku diyor?

Kitap okumanın bize bilimsel olarak bir çok faydası var. Fakat biz size bilimsellikten daha çok hayatımızı nasıl etkilediğinden bahsetmek istiyoruz. Fark ettiniz mi? Kitap okuyan insanların çoğunluğu hayatta başarılı olmuş insanlar oluyor. Bunun sebebi ise kitap okumanın onların üstünde yarattığı düşünce yapısı. Kitap okudukça farklı bir çok karakter, hayat ve dünyalar görüyoruz. Bunları kafamızın içinde canlandırıyoruz. Her bir kitabın kafamız içinde bıraktığı izlenim bizim düşünce yapımızı ve hayata olan bakış açımızı değiştiriyor. Bu yüzden bir iş yapacağımız zaman o işle ilgili çoğu kişinin göremediği noktaları seçip, yapılan işlerde normalin dışına çıkabiliyoruz.

Dünyanın en zengin insanlarına bakalım. Hepsi neredeyse her konuşmasında ne kadar kitap okuduğundan söz ediyor. Dünyanın en zengin insanlarından olan Warren Buffet neredeyse her röportajında günün %80’nini kitap okumaya ayırdığını söylüyor. Düşünsenize milyar dolarlar kazandığınız bir hayatınızın, gününüzün büyük çoğunluğunu kitap okumaya ayıyorsunuz. Günün ne kadar kazançlı olduğunu hesap ettiğiniz zaman Warren Buffet’in kitap okuduğu sürenin para olarak karşılığının ne kadar fazla olduğunu düşünün. Yada Bill Gates. Bill Gates gün içinde kitap okumanın yanı sıra yılda, sadece kitap okumak için 14 günlük izin kullanıyor.

Kitap Okumanın Hayatımız Üzerinde Etkisi. Bu insanların zamanlarının parasal karşılığına baktığınız zaman ne kadar değerli olduğunu düşünsenize ve bu insanlar bu kadar değerli zamanlarını kitap okumak için ayırıyor. Başarı asla tesadüf değildir. Dünyanın en zengin insanlarının bu kadar çok kitap okumaları bir tesadüf değildir. Kitap okumak bizlere çok farklı düşünceler, fikirler ve bakış açısı kazandırır. Eğer bu hayatta başarı olmak istiyorsak fark yaratmalıyız.

Elimizden geldiği kadarıyla kitap okumalıyız, öğrenmeliyiz ve öğretmeliyiz. Bizler öğrenebilen ve gelişebilen varlıklarız. Bunların farkında olup gerçek potansiyelimizi kullanmalıyız. Gazeteci Mehmet Serdar Kuzuloğlu’nun bu konuyla ilgili anlattığı çok güzel bir anekdot var.

Bir filin ayağına bağlanan bir zincirden bahsediyor. Filler dünya üzerindeki en büyük canlıların başında geliyor. Filleri evcilleştiren ve istediklerini yaptıran insanlar fillere ince bir zincir ile hükmediyor. Bunu nasıl yaptıklarını sordukları zaman ise, bir filin küçükken ayağına zincirleri bağladıklarını, o zamanlar küçük oldukları için zincirleri koparmayı denediklerini ve koparamadıklarını anlatıyor.

Fakat filler büyüyor ve devasa boyuta ulaşıyor. Peki ya sonra? Fillerin eskiden koparamadıkları zincirler aslında ince bir iplik gibi tek hareketle koparabildikleri hale geliyor fakat yine de filler bunu yapamıyor hatta denemiyor. Bunun sebebi küçükken deneyip koparamadıkları zincirlerin hala aynı güçte olduğunu ve koparamayacaklarını zannetmeleri.

Burada ki sonuç şu; yetiştirildiğiniz gibi kalmak zorunda değilsiniz. Bir şeyleri denemekten vazgeçmemelisiniz. Yeter ki siz kendinizi geliştirin, bir gün gelecek sizin kıramadığınız bu zincirler sizin için bir iplik kadar rahat koparabileceğiniz bir hale gelecek. Kitap okuyun, hayal kurun ve gelişin. Sonrasında bırakın başarılar hayatınıza dolsun…

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar