Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaYaşamKlasik Müzik Dinlemek Beyin Gelişimini Etkiler mi?

Klasik Müzik Dinlemek Beyin Gelişimini Etkiler mi?

Klasik Müzik Dinlemek Beyin Gelişimini Etkiler mi? Klasik müzik dinlemek insan beyinin gelişimini etkiler mi? Özellikle hamile kadınlar, daha çocukları anne karnındayken klasik müzik dinleyerek çocuklarının beyin gelişimini iyi yönde etkileyecek bir şey yaptıklarını düşünürler. Sizce bu gerçekten beyin gelişimini iyi yönde etkileyen bir şey mi? Gelin bugün sizlerle bunu konuşalım..

Klasik Müzik Dinlemek Beyin Gelişimini Etkiler mi?

Klasik Müzik Dinlemek Beyin Gelişimini Etkiler mi? Çocuğunuza Mozart veya klasik müzik dinlettiğiniz zaman IQ’su veya zekası gelişir mi sizce? Araştırma yapan çoğu anne veya hamile kadınlar, daha bebekleri anne karnındayken Mozart veya klasik müzik dinlemenin çocukları üzerinde beyin gelişimini iyi yönde etkilediğini veya zekasını arttırdıklarını düşünürler. Yıllarca süre gelen böyle bir efsane vardır. Peki sizce bu doğru mu veya bu söylenti nereden geldi?

1993 yılında Nature dergisinde yayınlanan bir makalede uzamsal zekasında artış gözüktüğü söylendi. Uzamsal zeka ne diyecek olursanız, kağıt katlama, labirent çözme, 3 boyutlu çizimler veya oryantasyon gibi konularla ilişkili bir bölümdür.

Klasik Müzik Dinlemek Beyin Gelişimini Etkiler mi?

Medya bu durumu fazlasıyla abarttı ve Mozart dinlemenin genel zekayı arttırdığını iddia etti. Hatta bununla da kalmadı, Amerika da bazı eyaletlerdeki hastaneler yeni doğum yapan annelere Mozart CD’si hediye edeceğin bile söyledi. Buradaki olay genel zekayla alakalı şeyler değildi. Çalışmalar bize 15 dakika gibi kısa bir sürede klasik müziğin etkilerinin kaybolduğunu ve kalıtsal bir gelişime sebep olmadığını söyledi. Orijinal makalenin yazarı bile böyle iddiaları olmadığını makalenin anlamının farklı yerlere çekildiğini söyledi.

Kısaca toparlayacak olursak, yapılan çalışmalar bize şunu gösteriyor, klasik müzik ve Mozart dinlemenin beyin gelişiminde herhangi bir kalıtsal etkisi olmadığını söylüyor. Klasik müzik veya Mozart. Bunlar fazlasıyla büyülü şeyler fakat beyin gelişimine kalıtsal bir katkısı maalesef yok. Belki de bazıları için vardır, bilemeyiz…

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022