Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaYaşamKurban Vahşet midir?

Kurban Vahşet midir?

Kurban vahşet midir? Bayramda hayvan katliamı mı yapılıyor? İslam neden bu ibadeti emretmiştir? İşte yazımızın detayları…

Kurban Vahşet midir?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban; O’nun rızasını kazanmak için ibadet maksadıyla, belirli şartlar taşıyan hayvanı usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Kurban ibadetinin kulluk bilinci, toplumsal düzen ve sağlık açısından birçok faydaları bulunur. İnsan vücudunda sentezlenemeyen, dışardan alınması zorunlu olan esansiyel aminoasitlerin vücuda alınıp metabolize edilebilmesi için hayvansal ürünler tüketilmelidir. Normal zamanlarda et yiyecek durumları olmayan insanlara, Kurban Bayramı’nda etler ulaştırılır. Faiz gibi zengin ve fakir arasındaki farkı açan uygulamaların aksine; toplumsal adalet ve sosyal dengenin sağlanması için hayvanlar kesilir ve hep beraber yenilir. Hayvanların öldürülmesi vahşet olarak nitelendirenler, bitkilerin kesilmesine ve koparılmasına tepkisiz kalıyor. Bu konuda samimiyetsiz olduklarını gösteriyor. Hayvanlar tepki verebildiği için hayvanların kesilmesi konusu vahşet olarak nitelendiriliyor ancak bitkiler de canlı varlıklardır. Üstelik hayvanlardan daha çaresiz, göremez, duyamazlar. Bu yüzden insanların neleri yiyip neleri yiyemeyeceği konusunda bir üst ahlak yasasına ihtiyacı vardır. Elbette defalarca farklı kanıtlarla ispatladığımız bu dünyanın yaratıcısı, insanları ve düzeni en iyi tanıyandır. Ahlak yasasını da o koymalıdır.

Beslenme Konusu İslam’da Detayları İle Belirtilmiştir.

Helal olan hayvanların kesilmesi vahşet değildir. Tüm dünyanın alkışladığı restoranlarına gitmek için can atıldığı Nusret’in kestiği sayısız hayvanın vahşet olarak nitelendirilmemesi bu konudaki itirazların samimiyetsizliğini ve yalnızca İslam’ın karalanması için ortaya atılan basit tartışmalar olduğunu gösteriyor. Kurban kesmede hayvana eziyet etmemek, merhamet esastır. Hadise göre belirgin kör, belirgin hasta, belirgin topal ve çok zayıf hayvanlar kurban olmaz. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu helal kesim esnasında hayvanlarda salgılanan morfinden 30 kat daha etkili beta endorfin hormonunun salgılanmasının arttığı görülmüştür. Yani helal kesimlerde hayvanların fazla acı çekmemesi de Allah’ın bir rahmetidir. Bunlar ve diğer birçok sebepleri bulunan ibadetini faz kılan İslam; bırakın hayvan vahşeti yapmayı, hayvan haklarını ve onlara merhametleri olmayı son derece savunan bir dindir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022