Cumartesi, Aralık 3, 2022
Ana SayfaEğitimLGS de Başarısız Olursam Ne Olur?

LGS de Başarısız Olursam Ne Olur?

LGS de başarısız olursam ne olur? Sevgili 8. sınıflar yaklaşık 2 hafta sonra sizler için önemli olan bir sınava gireceksiniz. Liseye Geçiş Sınavı (LGS). Bu sınav sizin için iyi de geçebilir kötü de. Peki kötü geçerse ve başarısız olursanız ne olur? Gelin sizlerle bunu konuşalım.

LGS de Başarısız Olursam Ne Olur?

LGS de başarısız olursam ne olur? Bu sorunun cevabını hepiniz merak ediyorsunuz biliyoruz. Fakat size bazı şeyleri öncelikle açıklamak istiyoruz. Evet Liseye Geçiş Sınavı (LGS) önemli bir sınav. İyi bir lise kazanmak size iyi bir üniversitenin de aynı zamanda kapısını aralayacaktır. Fakat iyi bir liseye giden her öğrenci iyi bir üniversite kazanıp gitmiyor. Aynı zamanda iyi bir lise yerine normal bir liseye veya meslek lisesine giden her öğrencide üniversite kazanamıyor diyemeyiz.

LGS de Başarısız Olursam Ne Olur?

Bu konuyu size şöyle açmak istiyoruz. İyi bir lisede okuyan öğrenci evet biraz daha fazla avantajlı olabiliyor. Fakat Milli Eğitim Bakanlığının şuan yayınladığı kaynaklar ve kurslarla aslında o avantaj kapanıyor. Günümüzde gün geçtikçe her lisedeki eğitim neredeyse aynı düzeye geliyor. Zaman geçtikçe iyi – kötü lise kavramı ortadan kalkıyor ve başarı sadece öğrenciye bağlı hale geliyor. Şimdi gelelim “LGS de başarısız olursam ne olur?” sorusuna.

Hiçbir şey olmaz. Sınavdan alacağınız bir not veya bir puan sizin o sınava ne kadar hazır olduğunuzla alakalıdır. Bir sınavdan düşük not almanız veya düşük puan almanız sizin başarısız bir öğrenci olduğunuzu göstermez. Hangi lisede olursanız olun, eğer çok çalışırsanız iyi bir lisede okuyan bir öğrenci ile normal bir lisede okuyan bir öğrenci arasında fark kalmaz. Size yukarda dediğimiz şey tam olarak buydu. İyi bir lisede okuyan bir öğrenci üniversite sınavında başarılı olmayabilir. Buda bir olasılıktır. Normal bir lisede okuyan bir öğrencide üniversite sınavında iyi bir lisede okuyan bir öğrenciye göre çok daha iyi bir başarı sağlayabilir. Buda bir olasılıktır. Buradaki olasılığı tamamen sizler yaratacaksınız. Bir şeye ne kadar emek verirseniz karşılığını da o kadar iyi alırsınız.

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) önemli bir sınav fakat adı üstünde sadece bir sınav. Kendinizi sakın bir sınavdan aldığınız puana göre değerlendirmeyin. Sınav uygulandı ve sınavdan çıktınız. Artık önünüze bakıp eğer sınavınız iyi geçmediyse, lisede çok çalışıp önünüzdeki Yükseköğretim Kurumlar Sınavına (YKS) odaklanmalısınız. Bu kurallar ve bu söylediğimiz şeyler YKS içinde geçerli olacaktır.

Bu konuyu kısaca toparlayacak olursak eğer, LGS de başarısız ve başarılı olabilirsiniz. Fakat gittiğiniz lisede çok çalışmayı asla ihmal etmeyin. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sizlere birçok faydalığı uygulamalar ve etkinlikler yapıyor. Bunlardan asla geri kalmayın ve katılım gösterin. Sizler bu şekilde hareket ettikçe başarı her zaman sizinle olacaktır. Sınava girecek bütün adaylara başarılar.

LGS ye Nasıl Çalışmalıyım?

Her öğrenci bir sınava gireceği zaman başarılı olmak ister. Ama bunun için emek vermek gerekmektedir. Hayatta bir sınavda veya başka bir konuda başarı elde etmek, tesadüf değildir. Her insan başarılı olmak çabalar ve sorumluluklarını yerine getirir. Sınavlarda da başarılı olabilmek için sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Peki bunlar neler?

LGS de Başarısız Olursam Ne Olur?

Hedef Belirlemek

LGS’de Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışılmalı? Öncelikle kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Hangi lisede okumak istiyorum ben? Bu soruyu kendinize sorun ve bu hedef için neler yapmanız gerekiyor planlayın. 

Çalışma Masanızı ve Odanızı Düzenlemek

Sonrasında ders çalışma masanızı ve odanızı düzenleyin. Ders çalışırken dikkatini dağıtacak hiçbir şey olmamasına özen gösterin. Bu sizin ders çalışırken ki verimliliğini arttıracaktır.

Teknolojik Aletlerden ve Sosyal Medyadan Uzak Durmak

Özellikle sınav yılını telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerden ve sosyal medyadan uzak durmaya çalışın. Bu tür aletleri sadece dersle ilgili şeyler için kullanın.

Zorlandığınız Derslerin Üzerine Gitmek

LGS’de Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışılmalı? Zorlandığınız dersleri ve konuları belirleyin ve asla bu ders ve konulardan korkmayın. Bilmediğiniz konuların üstüne giderek eksiklerinizi tamamlayın ve sınavda %100 olarak girin.

Ders Çalışma Programı Oluşturmak

Kendinize bir çalışma programı hazırlayın. Bunu bir başkası değil siz yapın. Hangi saatlerde ders çalışmak sizin için verimli ise bu saatlerde ders ve konu dağılımı yaparak çalışın.

Deneme Çözmek

LGS’de Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışılmalı? Bol bol deneme çözün. Deneme çözmek hem size bütün konularla ilgili soruları görmenizi sağlar, hem de zaman yönetimini öğrenmiş olursunuz. Sınavlarda en önemli şeylerden biri zaman yönetimidir. Bol bol deneme çözerek sınavda zamanınızı yönetmeyi çok rahat öğrenir aynı zamanda heyecanınızı kontrol etmeyi öğrenirsiniz.

Eksik Olduğunuz Konular İçin Farklı Kaynaklar Kullanmak

Eksik olduğunuz konularda hocanızın yanına gidip sormayı ihmal etmeyin. Gerekirse internetten o konuları araştırıp videolar izleyen ve konuyu tamamen öğrendiğinizden emin olun.

Kitap Okumak

LGS’de Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışılmalı? Bol bol kitap okuyun. Günümüz soru tarzlarına baktığımız genelde uzun ve yorum sorularını görüyoruz. Bir soruyu okuduğunuz zaman onu tek seferde anlamak ve yorumlayabilmek için bol bol kitap okuyun. Sadece kitap bile okumak netlerinizde artışa sebep olacaktır. Sınav senesinde kitap okumanın faydalarını daha net bir şekilde bilmek istiyorsanız, kitap okumanın netlere olan etkisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi on 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs on 2022 LGS Zor mu Olacak?