Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaEğitimLGS Matematik Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

LGS Matematik Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

LGS Matematik netlerimi nasıl arttırabilirim? Liseye Geçiş Sınavı matematik bölümündeki netlerimi nasıl arttırabilirim? Ne yaparsam LGS’ de matematik netlerim artar? LGS’ de matematik netlerimi arttırmak için ne yapmalıyım? İşte yazımızın detayları…

LGS Matematik Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

LGS Matematik Netlerimi Nasıl Arttırabilirim? Liseye Geçiş Sınavına çok az bir süre kaldı. Sınav yaklaşırken öğrenciler netlerini nasıl attırabileceklerini araştırmaya başladı. Bugün sizler için LGS Matematik netlerini nasıl arttırabileceğinizi anlatmak istiyoruz. Size vereceğimiz bu öneriler bizzat denenmiş ve işe yaramış yöntemler olacaktır. Bu yüzden gerçekten matematik netlerini arttırmak isteyen öğrenciler bu yazımızı dikkatli okumalarını rica ediyoruz.

LGS Matematik Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Matematik 1. sınıfla birlikte hayatımıza giren ve sadece okulda değil hayatımız boyunca bizim için çok önemli bir ders. Bazı öğrenciler için ise kendilerine zor geldiği için çok can sıkıcı bir ders. Öncelikle şunu söyleyelim matematik öğrenmesi en keyifli derslerden bir tanesidir. Siz sadece dersi öğrenmek isteyin ondan sonrası emin olun çok daha eğlenceli bir hal alacaktır. Şimdi sizlere LGS matematik netlerinizi nasıl arttırmanız gerektiğini anlatacağız.

Sorunun Mantığını Öğrenmek

Öğretmenleriniz, kendiniz birçok matematik sorusunu çözüyorsunuz ve birçok soru tarzı ile karşılaşıyorsunuz. Birçok öğrenci, öğretmeninizin veya kendinizin çözdüğü bir sorunun mantığını değil, soruyu ezberlemeyi tercih ediyor. Daha sonrasında o konudan farklı bir soru tarzı geldiği zaman çözemiyorsunuz. Buradaki önemli şey, o soru tarzının nasıl çözüldüğünü öğrenmeniz ve mantığınıza oturtmanızdır. O sorunun çözüm yöntemini ve mantığını tamamen anlamanız gerekir. Hani derler ya bana balık verme, balık tutmayı öğret. Olay tam olarak bu. Sorunun cevabına odaklanmamalısınız, çözdüğünüz sorunun çözüm yolunu ve aşamalarını kendi mantığınıza oturtmalısınız. 

LGS Matematik Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Konuyu Tamamen Öğrenmek

Öğrenciler birçoğu konuyu tamamen öğrenmeden sorularını çözmeye çalışıyor. Sonrasında soruları çözemeyince canı sıkılıp masadan kalkıyor. Böyle olduğu zaman matematiğe karşı bir ön yargı oluşuyor. Konusunu bilmediğiniz bir soruyu çözemezsiniz. Öncelikle sorusunu çözmek istediğini konuyu iyice öğrenmelisiniz. Öğretmenleriniz bir konuyu anlatırken onu çok iyi dinlemelisiniz. Anlamadığınız noktaları mutlaka öğretmeninize söylemeli, eve geldiğiniz zaman o konuyu tekrar edip sorular çözmelisiniz. Bir konu tamamen böyle öğrenilir. Ve bu şekilde öğrenilen konular asla unutulmaz.

LGS Matematik Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Birinci Seviye Soru Bankalarındaki Sorularla Başlamalısınız

Konuyu tamamen öğrendikten sonra yapmanız gereken şey, basit seviye soru bankalarındaki soruları çözmek. Bir konunun hem zor hem de kolay soru tarzları vardır. Konunun sorularına basit olanlarla başlamak, o konuyu pekiştirmenize ve zihninize daha iyi oturmasına neden olur. Bu yüzden zor kaynaklar ile değil, mutlaka kolay seviyedeki soruların çözümleriyle konuya çalışmaya başlayın. Bu şekilde, hem konuyu daha rahat anlamış olacaksınız hem de sıkılıp masanın başından kalkmanızın da önüne geçmiş olacaksınız.

LGS Matematik Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Bol Bol Kitap Okuyun

Şimdi “Matematik ile kitap okumanın ne alakası var ya.” dediğinizi duyar gibiyim. Fakat yeni nesil soru tarzlarından dolayı çok alakası var. Yeni nesil matematik soruları uzun ve okuduğunu anlayıp çözme üzerine kuralı. Bir kişinin okuduğunu hızlı bir şekilde anlayıp çözüme dökmesinin en temel yöntemlerinden biri kitap okuyup anlama gücünün arttırılmasından geçer. Ne kadar çok kitap okursanız, okuduğunuz soruları o kadar hızlı anlar ve çözüme dökersiniz. Kitap okumak daha dikkatli olacağınızı sağlayacağı için çözdüğünüz sorularda da hata payını bir o kadar azaltacaktır. 

Kitap Okumak LGS Netlerimizi Arttır mı?

Deneme Çözmek

Deneme çözerken birden fazla soru tarzı ile karşılarsınız. Deneme çözmek sadece matematik değil diğer dersler içinde oldukça önemlidir. Deneme çözdükçe o kadar farklı soru tarzı ile karşılaşırsınız ve soruları çözdükçe konuyu çok daha iyi anlamış olursunuz. Bununla birlikte deneme çözmek sınav esnasındaki stresini azaltacak ve zamanı yönetmeyi çok daha iyi bir şekilde yapacaksınız. Sınav esnasında stresinin azalması soruları daha sakin ve anlayarak çözmenizi sağlayacağından çok önemeli bir konudur. Bu konu için sizlere farklı ve uzun bir yazı yazacağız. İkinci ve önemli konu zaman yönetimi. Birçok öğrenci konuları bilmesine rağmen bütün soruları göremeden zamanın bittiğini söylüyor. Deneme sınavı çözerek zamanı yönetmeyi öğrenirsiniz ve ona göre soruları çözme taktiği geliştirirsiniz. Sınavda zamanı iyi yöneten öğrenci mutlaka yüksek puan alıp diğer öğrencilerin önüne geçecektir. Bu yüzden bol bol deneme çözmeyi ihmal etmeyin.

Liseye Geçiş Sınavına girecek olan bütün öğrencilere başarılar diliyoruz 🙂

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022