Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaBiyografiMegastar Tarkan Kimdir? Ne yapmıştır?

Megastar Tarkan Kimdir? Ne yapmıştır?

Megastar Tarkan kimdir? Ne yapmıştır? Megastar olarak bilinen Tarkan Tevetoğlu kimdir? Ne yapmıştır? Tarkan Tevetoğlu kimdir?

Megastar Tarkan Kimdir? Ne yapmıştır?


Megastar Tarkan Kimdir? Ne yapmıştır? Altı çocuklu bir ailenin beşinci çocuğu olarak 17 Ekim 1972’de Almanya Alzey’de dünyaya geldi Tarkan Tevetoğlu. Almanya’da bir süre yaşadıktan sonra, 1986’da ailesiyle Türkiye’ye döndü. Pop müzik ile ilgili eserler yapmak istiyordu, bunun için ilk önce daha zor olan Türk sanat müziği eğitimi alarak sesini daha da geliştirdi. Ailesinin İstanbul’a taşınmasıyla Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde eğitimine devam etti ve çeşitli mekânlarda sahne almaya başladı.

Lise bitiminde, istediği üniversite bölümünü kazanamaması üzerine Almanya’ya gitme planları yaptığı sırada İstanbul Plak şirketinin sahibi Mehmet Söğütoğlu ile tanıştı ve bir albüm anlaşması imzaladı. Aralık 1992’de piyasaya çıkan “Yine Sensiz” adlı ilk albümü, özellikle “Kıl Oldum Abi” adlı parçasıyla tutulup 700 bin adet sattı. İkinci albümü Mayıs 1994’te çıktı. Sezen Aksu destekli “A acayipsin” adlı çalışması ile popülaritesini artırdı. 1997 yılının Temmuz ayında “Ölürüm Sana” isimli albümü 3 milyon sattı. Bu çıkıştan sonra Berlin, Londra ve Paris üzerinde birçok konser verdi.

Dünya’nın en büyük firmalarından Polygram, Ölürüm Sana nın hit parçası “Şımarık” şarkısının single’ını piyasaya sürdü. 1999 Word Music Awards’ta Yılın En Çok Satan Ortadoğulu Şarkıcısı Ödülünü aldı. 2001’de Karma albümü ile listeleri allak bullak eden ‘‘Kuzu Kuzu’’ , “Hüp” şarkılarıyla hit oldu. 2003 yılında Dudu adlı albümü Rusya’da 900 binden fazla satış rakamına ulaştı. Bu hızlı çıkışı aynı zamanda reklam tekliflerini de beraberinde getirdi. 2001’de Pepsi, 2004’te Opet, 2006’da Avea olmak üzere daha birçok reklam şirketinin marka yüzü oldu. 2006 yılında ilk ingilizce albümünü çıkartan Tarkan, albüme “Come Closer” adını verdi. Bir yıl sonra altıncı stüdyo albümü Metamorfoz’u yayımladı. 2014 yılında Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde tam 9 gün boyunca verdiği konserlerle bir rekora imza attı. “Kayahan’ın En İyileri 1” albümünde seslendirdiği “Yemin Ettim” şarkısını da ilk kez bu konserlerde seslendirdi ve sonrasında bu konser görüntülerinden bir de video hazırladı.

Türk basını ona Megastar ismini verdi, dünya basını ise Popun Prensi olarak anmaktadır. 14 adet Kral Müzik Ödülü, 6 adet Altın Kelebek Ödülü ile 1 adet Dünya Müzik Ödülü’nün sahibidir. 10 yıldır aktivist duruşuyla çeşitli doğa projelerini desteklemektedir. Bunlar arasında Hasankeyf, Gediz Deltası, Ergene Nehri, Burdur Gölü, Allianoi Antik Kenti gibi projeler bulunmaktadır. Tarkan, ayrıca Seferihisar Doğa Okulu’nun kurucuları arasındadır. Bu okul “Doğa Sensin” isimli konserler verdi. Son olarak 10 isimli albümü çıkarmış ve bu albümden Yolla isimli parçasına klip çekmiştir

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022