Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaEğitimMetaverse Teknolojisi Nedir?

Metaverse Teknolojisi Nedir?

Metaverse kelimesini oldukça fazla duymaya başladık. Facebook gibi dünyanın en büyük şirketlerinden biri bile şirketin ismini META olarak değiştirdi. Geleceğin teknolojisi denilen hatta üzerinden arsa bile satılmaya başlanan çokça duyduğumuz metaverse teknolojisi nedir?

Metaverse Teknolojisi Nedir?

Metaverse teknolojisi nedir? Kelime aslında “Meta” ve “Evren” kelimelerinin kısaltması olarak kullanılmaktadır. Gerçek ve sanal dünyanın bilim kurgu vizyonunda birleşmesini sağlamaktadır. İnsanların farklı cihazlar arasında hareket etmesi ve aynı zamanda sanal bir ortam içerisinde iletişim kurmasına izin verilen dijital bir dünyadır. 

Metaverse teknolojisi pratik anlamda artırılmış ve sanal gerçeklik ürünleri, sanal gerçeklik ürün hizmetlerini ifade etmektedir. Metaverse teorisi insanlığın avatar biçiminde etkileşime geçmesine hedef almaktadır. Bu durum fiziksel gerçekliğe paralel siber uzay şeklinde de tanımlanıyor. Dünyada büyük bir trend konumuna gelen Metaverse konsepti, Snow Crash adlı bilim kurgu romanından alınmaktadır. Paylaşılan alanı ise çevrimiçi olarak fiziksel, artırılmış ve sanal gerçekliğin birleşmesi olarak ifade edilmektedir.

Metaverse Teknolojisi Nedir?

Teknoloji daha yeni duyurulmuş olsa da çok öncelerden bu konu hakkında çalışmalara başlandı. Büyük teknoloji blogları arasında yer alan Verge, kısmen gelecek için bir rüya olarak Metaverse’i değerlendiriyor. Bazı video oyun toplulukları da meta evrenler için yatırım yapmaya başlamış durumda.

Metaverse Teknolojisinde Dokunma Duyusu

Facebook artık Meta çatısı altına girmiş durumda. Metaverse’in geleceğini araştırmanın yanı sıra bu dünyayı alternatif bir dünya haline getirmek amaçlanıyor. Bu durum için de daha fazla araç ve ekipman geliştirme yolunda hedefleri bulunuyor.

Metaverse teknolojisi nedir? Teknoloji içerisinde dokunma duyusunun da aktif olarak hissedilmesi hedeflenmektedir. Kullanıcıların alternatif dünyada yer alan eşyalara dokunmasını sağlayacak dokunsal eldiven üzerinde çalışmalara başlandı. Meta açıklamasında da bu durumu şu şekilde nitelendirdi: “Sanal dünyada gerçek dünyadaki kadar hünerli olamayız. Fakat üzerinde çalıştığımız eldivenler basınç, doku ve titreşim duyuları için nüanslı duyumlar üretebiliyor.”

Fazla değil çok yakın bir gelecekte hayatımızda büyük bir yer edinecek olan Metaverse teknolojisi günden güne gelişmeye devam ediyor. Değişim ve gelişimin inanılmaz hızlı olduğunu günümüzde çok yakın bir zamanda Metaverse düzeni hayatlarımıza entegre edilecek. Türkiye’de yer alan şirketlerin bu konularda herhangi bir açıklaması henüz bulunmuyor. Fakat dünya devi teknoloji şirketleri Metaverse evreni konusunda büyük adımlar atmaya başlamış durumda.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022