Cuma, Şubat 23, 2024
Ana SayfaYaşamMigren Nedir?

Migren Nedir?

Toplumumuzun en çok görülen sorunların başında migren ve baş ağrıları geliyor. Peki bu sıkça görülen ve yaşlı, çocuk demek bir çok insanda ortaya çıkan bu migren ağrıları nedir? Nasıl tedavi edilir? Migren Nedir ? Belirtileri Nelerdir?

Migren Nedir ? Belirtileri Nelerdir? Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Migren Nedir?

Migren kişinin günlük yaşantısını  büyük ölçüde etkileyen yaşam aktivitelerini kısıtlayan hastalık türlerinden biridir. Birçok kişide sık sık görülen bu hastalığın görülen en büyük belirtilerin başında şiddetli ağrı gelmektedir.  Ense, şakak ya da göz çevresinden başlayan bu ağrı, hareket ettikçe kötüleşebilir, zonklayıcı karakterle seyredebilir ve bu ağrıyla beraber gelen  bulantı, kusma, ışık ve sese olan rahatsızlık verici his ortaya çıkabilir.

Migrende ataklar halinde seyreden baş ağrısı, üç ay içinde ayda on beş günden fazla sıklıkta olur, her ağrı en az 4 saat sürer ve ayda en az 8 gün migren tipi ağrı yaşanırsa da bu “kronik migren” olarak tanımlanır.

Stresle başa çıkmanın yolları nelerdir?

Migrenin Belirtileri Nelerdir?

Migren hastalığı genellikle 20 – 30 yaş aralığında başlamaktadır , ancak bu baş ağrısı atakları çocukluk ya da ergenlik döneminde de yaşanabilir. Migren atağı dört aşamada görülebilir ;

  • Prodrom : Migren atağı başlamadan önce uyarıcı küçük değişiklikler meydana gelir.  Kabızlık , yeme isteği , sık esneme vb..
  • Aura :  Auralı ataklarda hastalar; dokunma hislerinde güçsüzlük (duyusal), konuşma bozukluğu, görme bozuklukları, uyuşma veya karıncalanma gibi sorunlarla karşılaşabilirler.
  • Atak :  Ataklar nadir olabildiği gibi ayda veya haftada birkaç defa da olabilir.
  • Postdrome ( atak sonrası ) : Hasta 24 saat içerisinde; güçsüzlük, baş dönmesi, huzursuzluk, ışık ve sese karşı hassasiyet yaşayabilir.

Migren Nasıl Tedavi Edilir ?

Migren tedavisinde kullanılan birçok ilaç bulunmaktadır. Epilepsi, hipertansiyon, depresyon gibi başka hastalıkları tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçların, aynı zamanda migreni önlemeye veya rahatlatmaya yardımcı olduğu da bilinir. Tedavi süreci kişinin baş ağrılarının sıklığına , şiddetine ve buna eşlik eden diğer tıbbi durumlara da bağlıdır.

Migren tedavisinde kullanılan ilaçları iki geniş kategori de değerlendirebiliriz ;

  • Ağrı giderici ilaçlar: Migren atakları sırasında alınır ve ağrıyı durdurmak için kullanılır.
  • Koruyucu tedavide kullanılan ilaçlar: Bu tür ilaçlar, migren ataklarının şiddetini veya sıklığını azaltmak için, günlük olarak, düzenli alınır.

Hamile veya emziren migren hastalarında bazı ilaçların kullanımı bebek açısından uygun bulunmamaktadır. Bazı ilaçlar çocukların migren ataklarında kullanılmaz. Doktorunuz migren atağınız için size en uygun ilacı önerecektir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022