Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaBiyografiMuhammed Ali Kimdir? Ne Yapmıştır?

Muhammed Ali Kimdir? Ne Yapmıştır?

Muhammed Ali Kimdir? Ne Yapmıştır?

Muhammed Ali Kimdir?

Doğum ismi Cassius Marcellus ClayJr. olan Muhammed Ali , 17 Ocak 1942 tarihinde, ABD ‘nin Kentucky eyaletinde dünyaya geldi. Afro – Amerikan ve İrlanda kökenli olan ünlü boksör, henüz daha 12 yaşında iken bu spor dalı ile tanıştı. Kısa bir süre içinde, National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda amatör kayıtlarda yerini alan Muhammed Ali, Profesyonel lige ise, 1960 yılında 18 yaşındayken Roma’da aldığı altın madalya ile giriş yaptı. Roma Olimpiyatları’ndan döndükten sonra, bir lokantada yalnızca beyazlara servis yapıldığını öğrenince, bu ırkçı uygulamayı protesto etmek için kazandığı altın madalyasını Ohio Nehri’ne attı. 1964 yılında, henüz daha 22 yaşında iken, S. Liston’u yenerek “Dünya Şampiyonu” unvanına sahip oldu.

Zaferinin ardından ise dinini değiştirdiğini ve Müslüman olduğunu açıklayan boksör, ismini Muhammed Ali olarak yeniledi. 1967 yılından 1970 yılına kadar olan 3 yıllık süreçte, boksa ara vermek zorunda kaldı. Bu süreçte, barışçıl tavırları ve “Vietnamlılar bana hiç bir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” gibi demeçleri ile dik bir duruş sergileyerek savaşa karşı olduğunu gösterdi. Bu cümlesinden dolayı 5 yıl hapis cezasına ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Aynı süreçte, lisansı ve pasaportu da elinden alındığı için, oldukça sıkıntılı günler yaşadı. Ardından, iflas ettiğini açıkladı. 1970 yılında ise, temyiz davasını kazanarak yeniden boksa döndü. Muhammed Ali’nin, profesyonel boks kariyerinde aldığı ilk mağlubiyet ise, 1971 yılında karşılaştığı Joe Frazier’a karşı dövüştüğü maçta yaşandı. “Asrın Maçı” olarak anlam kazanan bu maçta, uzmanlara göre Muhammed Ali yeteri kadar hazır değildi.

Muhammed Ali Kimdir? Ne Yapmıştır?

Yeniden şampiyon unvanını almak isteyen Muhammed Ali, Ken Norton’a sayı ile yenildiği maçta, çenesini kırdı. Fakat O, hırsla çalışmaya devam ederek, tüm unvan maçlarına yeniden çıktı. Ken Norton’u yenerek, rövanşı aldı. 1974 yılında, Foreman’ı sekizinci raundda nakavt eden Ali, hak ettiği büyük unvanı Floyd Patterson’ın ardından yeniden elde eden ikinci boksör oldu. 1978 yılında, L. Spinks’e önce yenildi; daha sonra ise, aynı yıl içinde rakibini yenince, Dünya Şampiyonluğu’nu 3 kez elde eden ilk boksör oldu. Aynı yıl, şampiyon unvanı ile boksu bıraktı, Parkinson hastalığına yakalanan Ali, bu hastalığını gizleyerek maçlara çıktı. Profesyonel kariyeri boyunca, 37’si nakavt ile olmak üzere, toplam 56 maç kazandı ve sadece 5 kez yenildi.

Muhammed Ali, Hollywood Bulvarı’na içinde adının yazdığı yıldız şeklindeki mermerin yere konulması fikrine “Ben Peygamber ismi taşıyorum; adımı yerlere yazdırmam” diyerek karşı çıkmıştır ve adının yazıldığı yıldız levhası duvara asılmıştır. Bu yüzden Hollywood Bulvarı’nda bulunan duvardaki tek yıldız Muhammed Ali’ye aittir. 2001 yılında, Hollywood tarafından hayatı filme alınan Muhammed Ali, Will Smith ’in kendisini canlandırması ile Ali isimli sinema filminde yeni nesil ile tanıtıldı. Uzun süredir Parkinson hastalığı ile mücadele eden Muhammed Ali 3 Haziran 2016 tarihinde solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022