Pazar, Mayıs 26, 2024
Ana SayfaTeknolojiMürettebatsız Kargo Gemisi Olur mu?

Mürettebatsız Kargo Gemisi Olur mu?

Mürettebatsız Kargo Gemisi Olur mu? Haber başlığının farklı ve dikkat çekici hatta bunu okurken bir çok okurun böyle bir şey olmaz dediğini duyar gibiyiz. Ama mürettebatsız kargo gemisi olur ve yakında ilk yolculuğuna çıkacak. Mürettebatsız kargo gemisi olur mu? Nasıl mı? İşte haberimizin detayları…

Mürettebatsız Kargo Gemisi Olur mu?

Mürettebatsız Kargo Gemisi Olur mu? Dünya üzerinde ticaret yolları dendiği zaman akla ilk yol deniz diyebiliyoruz. Hava yolları, kara yolları da var fakat ticaretlerin neredeyse tamamı denizdeki yük gemileri tarafından yapılıyor. Böyle olunca da gemilerin önemi çok fazla artıyor çünkü ticaret yükünü en çok onlar alıyor. Dünyanın ilk mürettebatsız gemisi Yara Birkeland. Bu sizi şaşırtmadı mı? Üstüne üstlük bu gemi tamamen elektrikli. Evet yanlış okumadınız tamamen elektrikli ve otonom bir sisteme sahip.

Mürettebatsız Kargo Gemisi Olur mu?

Teknoloji şirketi Kongsberg ilk otonom ve mürettebatsız kargo gemisini bugün tanıttı. Yara Birkeland adı verilen gemi 7 MHw’lik kocaman bir bataryaya sahip. Bu güç ile ortalama 13 deniz mili gidebiliyor. Ortalama 40 bine yakın bir tır kapasitesine sahip Yara Birkeland ilk otonom yük gemisi, ilk seferini henüz yapmış değil ama hazırlıklar devam ediyor.

Bu Teknoloji İle Karbon Emisyonu Düşürülmeye Çalışılıyor

Mürettebatsız Kargo Gemisi Olur mu? İlk otonom ve mürettebatsız gemi olan Yara Birkeland Dünya’daki karbon emisyonunu düşürmeye yönelik bir teknolojiye sahip. Alanında ilk olacak olan Yara Birkeland ilk seferini yaptıktan sonra her şeyin olumlu gittiği bir senaryoda ilerdeki zamanlarda bir çok mürettebatsız ve otonom gemileri denizde göreceğimiz anlamına gelecek. İlk seferine ne zaman çıkacağı tam olarak bilinmese de Norveç limanından yük alıp seferine başlayacağını söyleyebiliriz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022