Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaYaşamMutsuz Olduğum Bir İlişkiyi Neden Bitiremiyorum?

Mutsuz Olduğum Bir İlişkiyi Neden Bitiremiyorum?

Bir ilişkiniz var ve siz kendinizi mutsuz hissediyorsunuz. Peki mutsuz hissettiğiniz halde neden ilişkinizi bitemiyorsunuz. Bu konuyu sizler için araştırdık. İşte yazımızın detayları…

Mutsuz Olduğum Bir İlişkiyi Neden Bitiremiyorum?

Bu durumun birçok sebebi vardır. Sebepleri öğrenmenizin, farkındalık kazanmanızın ilişkiyi bitirebilme gücü kazanabilmenizle doğru orantılı olduğunu bilmelisiniz. Sizi bu kadar huzursuz eden şeyden neden vazgeçemiyorsunuz gelin inceleyelim…

Bir Daha Böyle Sevemem Düşüncesi

Aslında bu inanış doğrudur. Çünkü bir daha aynı şekilde sevemeyecek ve sevilmeyeceksiniz. Herakleitos’un ‘Aynı nehirde iki kere yıkanamazsınız.’ sözü gibi aynı şekliyle bir aşk yaşamanız, aynı o şekilde düşünüp hissetmeniz imkansız. Hatta aynı kişiyi bile zamanla değişen duygularla seveceksiniz ama aynı şekilde sevip sevilmeyeceksiniz.

İyi haber şu ki daha başka şekilde sevip sevileceksiniz. Her ilişki bambaşka bir başlangıçtır.

Dolayısıyla bu düşünce pişmanlık yaşayacağını hissedip harekete geçememe düşüncesidir. Garantici bir yapıdır.

Siz yalnızca mutsuz olduğunuz bir ilişkiyi bitiriyorsunuz. Bir daha sevip sevilmeyeceğine ondan sonra hayatın size getirdikleri ile karar verirsiniz.

Yalnız Kalacağım, Bir Daha İstediğim Gibi Kimseyi Bulamam Düşüncesi

Hayatınıza ne aman birisinin gireceğini bilemezsiniz. Belki uzun bir zaman kimse girmeyecek, belki de çok kısa bir süre içerisinde yeni biri ile karşılaşacaksınız. Ancak yalnız kalma korkusu sebebiyle ilişkiyi bitirmemek sizin iyi bir ilişki yaşayabilme potansiyelinizin zayıf olduğunu gösterir. Çünkü iyi bir ilişki yaşayabilmek için en önemli kriterlerden bir tanesi de yalnızlık ile barışmış olmaktır. Yalnız kalmayı bilen birisi ilişkilerinde diğerinin sınırına girmez ve daha rahat huzurlu bir ilişki yaşanır.

Seçeneklerin İçinde En İyisi Bu Düşüncesi

Gerçekten de en iyisinin o olması, ilişkinin doğru olduğu ve yolunda ittiği anlamına gelmez. Burada kriter diğerlerinden iyi olması değil, sizin için doğru ve iyi kişi olmasıdır. Siz birlikteyken mutsuzsanız, diğerinden daha iyi olmasının sizin için bir anlam teşkil edeceğini düşünemezsiniz. İlişkinin yolunda gidip gitmediği in kriter olarak almalısınız. Şayet yolunda gitseydi zaten diğer adaylardan daha iyi olup olmadığını kıyaslama ihtiyacı hissetmezdiniz. Kıyas varsa emin değilsinizdir.

Ayrılmaya Çalışırken İyi Anıların, Alışkanlıkların Daha Çok Hatırlanması

Her ayrılık sonrasında insanlar otomatik olarak birliktelik yaşadıkları kişinin olumlu özelliklerini hatırlama eğiliminde olurlar. Bu noktada ilişkinizin bitmesine neden olan yada ilişkinizi sorgulamanıza neden olan düşünceleri, olayları yamanızı isterim. Yazarsanız daha net, somut, elle tutulur bir dayanağınız olur.

Hala Aldığın İkincil Kazançlar

Her şeye rağmen mutsuz olduğunuz bir ilişki içerisindeyseniz o ilişkiden hala daha aldığınız bir şeyler var demektir. Dolayısıyla sizin ayrılmanıza neden olan, sizi hareketsizleştiren ama bu ilişki içerisinde sağladığınız ikincil kazançların neler olduğunu bulmasınız. Örneğin hasta olduğu için okula gitmeyen bir çocuğun sevinmesi gibi, aslında hastadır canı yanıyordur ama okula gitmemesini sağladığı için mutludur da… Yani ilişki içinde canınız yanıyordur ama sizi bir şey sağladığı için siz o ilişki içerisindesinizdir. İşte bu ”şey” ne ise onu saptayın.

Kabullenmek, Hayaller Kurmak

Birçok insan ilişkisindeki hataları, karşı tarafın hatalarını, ona uymayan yanarını, kişilik özelliklerini görmezden gelir ve sürekli değişeceğine inanır. Aslında değişmeyeceğini kabullenip yola bu şekilde devam etmek, kabullenmek ve sağlıklısı olacaktır. Belki de sadece bir kabulleniş bitirebilmeyi sağlayacaktır.

Kişilik Özellikleri, Bazı Kişilik Tipleri Bağımlı Bir Yapıya Sahiptir.

Özellikle narsistlerin ve bağımlı kişiliklerin ilişkilerinin bir döneminde anahtar kilit gibi birbirini tamamladığı görülür. Ancak bağımlı kişilik yapısındaki kişi artık karşısındaki kişinin kendisi için uygun olmadığını görür ve ondan ayrılmayı isterse ve kendi kişilik yapısından dolayı ayrılamazsa o yüzden sorunlar başlar. Bu sebeple de ayrılmayı başarabilmek için aslında kendi kişiliğinde değişiklik yapmak gerekir.

Gerçekten mutlu olmadığınız bir ilişki içerisindeyseniz ve bitirmek isteyip bitiremiyorsanız bu süreçte psikolojik destek almanız doğru olacaktır.

Kaynak = İnstagram @psikolog.miraysağlam

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022