Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaYaşamNeden Aklıma Gelen Her Şey Başıma Geliyor?

Neden Aklıma Gelen Her Şey Başıma Geliyor?

‘Aklıma gelen her şey başıma geliyor!’ cümlesini hepimiz kurmuşuzdur. Kötü bir şey düşündüğümüz zaman yada bir olayla ilgili bir fikrimiz olduğu zaman, o düşündüğümüz şey başımıza geliyor? Hadi gelin sizlere bu konuda hakkındaki fikirlerimizi söyleyelim…

Neden Aklıma Gelen Her Şey Başıma Geliyor?

Neden Aklıma Gelen Her Şey Başıma Geliyor? • Beynimiz odaklanan hedefe kilitlenme özelliğine sahiptir. Hedefimiz olumsuz olsa bile beyin onu sizin için gerçekleştirmeye çalışır, bunu kendine hedef seçer ve bu hedefin insan için yararlı veya yararsız olup olmadığına bakmadan hedefi gerçekleştirmeye yönelir.

• İnsan beyninin en tehlikeli zamanlarından biri, “ters çaba” kuralına göre çalıştığı zamanlardır.
Başınıza gelmesinden en çok korktuğunuz şeye odaklanırsanız, beyin onu adeta bir mıknatıs gibi size çeker. Korktuğunuzu başınıza getirir!
Buna “ters çaba” kuralı denmektedir.

• Ters çaba kuralı, bataklıktan çıkmaya çalıştıkça, dibe gömülmeye benzer.

• Etrafınızda sürekli olarak her olayın kötü olacağını düşünen ve çevresini etki altına alan insanlar görmüşsünüzdür. Bu tür insanlar bilinçaltının ve ters çaba kuralının kontrolüne girmişlerdir.

Neden Aklıma Gelen Her Şey Başıma Geliyor? • Eğer kötü düşüncelerin, olumsuz davranışların hayatınızı olumsuz etkilemesine karşı bir şey yapamıyorsanız, olumsuz düşünceleri pozitife çeviremiyorsanız, aklınızda daima hep kötü senaryolar oluşturuyorsanız hayatınız bir süre sonra çekilmez bir hale gelecek ve yaşam kalitenizi düşürecektir.

• Hayatın çoğu alanında daha fazla çaba sarf etmek, daha iyi bir sonuca ulaşmak anlamına gelir. Ne kadar çok ve tutarlı bir şekilde egzersiz yaparsanız, o kadar fit olursunuz.
Çalışmaya ne kadar çok saat ayırırsanız, ders notlarınız o kadar iyi olur. Fakat bu eylemleri olumsuz olarak düşünmek günlük hayatta problemleri beraberinde getirir.

• Zor bir sınava hazırlandığınızı düşünelim.
Sınava girmeden önce sürekli o sınavdan kötü not alacağınızı düşünürseniz, muhtemelen kötü not alırsınız.

Neden Aklıma Gelen Her Şey Başıma Geliyor? • Beyninizin hedefe kilitlendiğinden bahsetmiştim. Beyin bu hedefi olumlu veya olumsuz olarak ayırt etmez. Siz olumsuzu çağırdığınızda, beyin ona kilitlenecektir ve ters çaba kuralı kaçınılmaz olacaktır.

• Şüphesiz sıkı çalışmak ve bu uğurda çabalamak sizi hayatta çok iyi yerlere getirecektir. Sadece çok çalışmak ile çok fazla düşünmek arasındaki farkı bilin. Her şeyin doğal bir şekilde akmasına izin verin ve elinizden gelenin en iyisini yapın ama kendinizi olumsuz düşüncelerinizle boğmayın!

• Unutmayalım ki beynimizde neyi en çok düşünürsek hayatımızda onu çoğaltırız. Bu yüzden beynimizin ters çaba kuralı ile çalışmasını engellemek için korkularımıza değil, mutluluklarımıza odaklanmalıyız.

Neden Aklıma Gelen Her Şey Başıma Geliyor? • Fransız psikolog Emile Coue, “Hayal gücü ve irade gücü çatışırsa, istisnasız her zaman kazanan hayal gücüdür.” demiştir.

• O halde ters çaba kuralını yenmek için en olumsuz, umutsuz olduğunuz anlarda bile olumlu düşünmeye özen gösterin. Başınıza gelmesinden korktuğunuz en kötü şeye değil, başınıza gelmesini istediğiniz en iyi şeyleri düşünmeye çalışın.

• Beynin kontrolünü elinize alıp olumlu düşüncelerle en zor anlarınızda bile pozitif bir etki yaratın.

Neden Aklıma Gelen Her Şey Başıma Geliyor? • Ancak bu şekilde beyniniz vücudunuzdan olumlu sinyaller alarak, sorunu çözmeyi istediğimizi algılayıp olumlu düşünceleriniz doğrultusunda hareket edecektir.

Kaynak = Psikolog Miray Sağlam

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022