Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaEğitimNeden Cerrahlar Beyaz Değil Yeşil Giyiniyor?

Neden Cerrahlar Beyaz Değil Yeşil Giyiniyor?

Neden Cerrahlar beyaz değil yeşil giyiniyor? Doktorların bir çoğunun beyaz önlük giydiğini görmüşsünüzdür. Peki ameliyata giren cerrahlar neden beyaz değil de yeşil giyiniyor? Hiç bu soruyu merak ettiniz mi? Gelin sizlere bugün bu konuyu anlatalım.

Neden Cerrahlar Beyaz Değil Yeşil Giyiniyor?

Neden Cerrahlar Beyaz Değil Yeşil Giyiniyor? Cerrahların normal doktorlar gibi beyaz değil yeşil giyindiğini görürüz. Ama çoğumuz hastanelere işimiz olduğu için gittiğimiz için bunu bir doktora sormak aklımıza gelmemiş olabilir. Biz sizler için bunu bir doktora sorduk ve cevabı bizleri hem şaşırttı hem de çok mantıklı geldi.

Öncelikle şunu diyelim eskiden doktor veya cerrah farketmeksizin doktorlar beyaz giyinirlermiş. Fakat beyaz renginin şöyle bir sıkıntısı var. Uzun süre bir renge baktıktan sonra gözümüz beyaz renge gelirse gözümüzde parlamaya sebep olur ve çok kısada olsa gözlerimiz kamaşır.

Bu sorunu çok kar yerlerde olan kişilerde bilir. Çok fazla kar olan yerlerde insanlar dışarı ilk çıktılarında gözleri kamaşır ve kısa bir sürede olsa görme sorunu yaşarlar.

Bir diğer örnek iste kışın askerlerimiz özellikle çok kar olan yerlerde operasyon yaptıkları zaman gözlerinin altına siyah çizgiler çekerler. Bunun sebebi beyazın etkisini azaltmak ve anlık olarak göz kamaşmasını engellemektir.

Neden Cerrahlar Beyaz Değil Yeşil Giyiniyor?

Cerrahların beyaz renk giymemesinin temeline baktığımız zaman aynı sorun yer almaktadır. Ameliyat sırasında sürekli kırmızı renge bakan cerrahlar sonrasında kafalarını kaldırdıkları zaman beyaz önlükler görüş açılarına girdiği an, anlık bir parlama ve göz kamaşması yaşarlar buda ameliyatı biraz da olsa riske atabilecek bir durumdur.

Peki Neden Yeşil Renk, Başka Renk Olmaz mıydı?

Renk skalasına baktığımız zaman her rengin bir zıt rengi vardır. Ameliyatta doktorların en çok karşılaştığı şey kandan dolayı normal olarak kırmızı renktir. Renk skalasında ise kırmızı rengin tam karşıt rengi yeşildir. Bu yüzden cerrahlar ameliyatta yeşil renk giyerler. Giyerler ki herhangi bir parlama veya göz kamaşması gibi durumlarla karşılaşmamak için.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022