Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaYaşamNFT Geleceğin Teknolojisi mi?

NFT Geleceğin Teknolojisi mi?

NFT özellikle bir kaç aydır hakkında çok konuşulan bir teknoloji haline geldi. Bir çok ünlü isimin bu teknolojiyi kullanarak satışlar yaptığı ve para kazandığı NFT teknolojisi nedir? NFT nedir? NFT satın alan kişiye ne kazandırır? İşte yazımızın detayları…

NFT Geleceğin Teknolojisi mi?

NFT geleceğin teknolojisi mi? Haberlerde ve sosyal medya üzerinde oldukça fazla karşımıza çıkan NFT, Beeple isimli sanatçının eserleriyle başladı.

Bepple ismiyle bilinen sanatçı Mike Winkelmann, Mart 2021 tarihinde NFT’ye dönüştürdüğü dijital eserini satışa koydu. Dijital eser 69.3 milyon dolarlık rekor bir fiyata satıldı ve NFT’ye olan önem günden güne arttı. Aslında NFT teknolojisi, 2015 yılında kurulmuştu fakat yapılan devasa satıştan sonra gündeme geldi. Bepple’ın yapmış olduğu bu yüksek satışın ardından Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, Twitter’da atılan ilk tweeti NFT’ye çevirdi. NFT haline getirilmiş ilk tweet de 2.9 milyon dolar gibi yüksek bir fiyata satıldı. Elon Musk’ın da katıldığı NFT satma furyası günden güne devam etmekte.

Türkiye’de de Cüneyt Özdemir bir tweet attı. Daha sonrasında bu tweeti NFT’ye çevirdi. Tweet’te ise şu ifade yazıyor: “Bu tweet bir ‘SANAT ESERİ’dir.” Cüneyt Özdemir’in bu NFT’si ise 10.000 dolara alıcı buldu.

NFT Nedir?

NFT Geleceğin Teknolojisi mi?

NFT açılım olarak non-fungible token olarak geçmektedir. Türkçe karşılığı ise “değişimi olmayan para veya çip” olarak nitelendirilmektedir.

NFT’nin onu özel yapan kısmı kişiye özgün ve biricik olmasından kaynaklanmaktadır. NFT’leri dünyamızdan bir nesneyle eşleştirecek olursak sanat eserlerini veya tabloları eşleştirmek doğru olabilir. Dijital sanat eseri olarak geçen NFT’ler, türünün tek örneği olan bir sanat eseridir. Kopyalanması, silinmesi veya değiştirilmesi mümkün olmayan bu sanat eserleri; muhteşem bir teknolojiyle karşımıza çıkmıştır. Satışlarının yüksek rakamlara ulaşması da günden güne talebinin artmasına neden olmuştur. 

NFT içerisinde kullanılan teknoloji; NFT’yi NFT yapan özelliğidir. NFT’lerin kopyalanmaması, silinmemesi ve değiştirilemez olması barındırdığı teknoloji sayesinde mümkün olmaktadır. Bu durum da akıllara bir soru meydana getiriyor: NFT geleceğin teknolojisi mi

NFT Satın Alan Kişiye Ne Kazandırır?

NFT satın alan kişiye bir dijital varlığın gerçek olduğuna dair dijital sertifika sunmaktadır. Yani NFT eserleri benzersiz kılan özelliği sertifikalandığı varlıktır. Bahsettiğimiz bu dijital varlık herhangi bir görsel, video, sosyal medya paylaşımı hatta bir müzik parçası olabilir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022