Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaYaşamOdun Kömürü Nasıl Keşfedildi?

Odun Kömürü Nasıl Keşfedildi?

Evlerimizde kullandığımız odun kömürünün nasıl keşfedildiğini biliyor muydunuz? Bugün sizler için araştırdığımız odun kömürünün nasıl keşfedildiğini sizlere anlatacağız. Merak ettiğiniz ve araştırmamızı istediğiniz soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

Odun Kömürü Nasıl Keşfedildi?

Odun kömürü nasıl keşfedildi? Avrupa’nın çoğu ülkelerinde temel sanayinin hala giyim ve top dökümcülüğü olduğu zamanlarda kullanımı arşa çıkmıştır.

Odun kömürünün yaygın bir şekilde kullanılmaya başlaması ile birlikte Almanya’da 1745 yılında madem mühendisleri yetiştirilmeye başlandı. Bilim adamlarını nbu tekniğe doğru eğilme zorluluğu bu alana önem verilmesinin göstergeleri arasındaydı. Maden sanayinin silah imalinde başta gelmesinden ötürü dış pazarda önemli kazanç sağlaması, sektörün dışa bağımlılığının kesilmesini gerektiriyordu. Fakat İngiltere bu sanayileri ilk geliştiren ülke olmanın bedelini pahalı bir şekilde ödemiştir. Demirin maden cevherinden ayrılması için kullanılan fırınlarda oldukça fazla odun yakılıyordu. Durum böyle olunca yün sanayinin sağlamış olduğu kazanç toprak sahiplerinin hayvanlarını besleme amacıyla tarlalarını kullanamamalarına neden olmuştu.

Odun kömüründen önce ormanların kesiminde hiçbir çekince duyulmuyordu. Sektörlerin ihtiyacı olan ormanlar kesiliyor geriye kalan ormanları da maden sanayii kullanıyordu. Birmingham’da babasına ait bir fabrikanın başına geçen Dudley isimli genç, çevredeki ormanların azalmasından ötürü üretimin de düştüğünü fark etti.

Odun Kömürü Keşfi

Odun kömürü nasıl keşfedildi? İlk olarak milattan önceki yıllarda Çinliler tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Fakat kömür işletmeciliğine dair dokümanlar 12. yüzyıldan sonra görülmektedir. Özellikle de 18. yüzyıldan sonra İngiltere ve Almanya’da görülmeye başlanmıştır.

Gelişen sanayi ve endüstri kömür kullanımını oldukça artırmıştı. Kömürün önemli bir mineral haline gelmesiyle de bu yıllarda madenlerle alakalı savaşların da zemini atılmıştır. Sanayi Devrimi sonrasında gelişim nedeniyle buhara olan ihtiyaç kömürün büyük ölçüde kullanılmasını sağlamıştır. Hatta yer alan kaynaklarda kömürün bulunmaması durumunda İngiltere’de yer alan bütün ormanların yok olacağı yer almaktadır. Kömür her ne kadar 12. yüzyılda kullanılmış olarak gözükse de asıl kullanımı 1830’lu yılları göstermektedir. Aktif bir şekilde buharlı lokomotifler için kullanılması ile birlikte ismi ilk başlarda buhar kömürü olarak adlandırılmıştır. O dönemlerde evlerdeki suyu ısıtmak için de yakıt olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Odun kömürünün en büyük tüketicisi ve ithalatçısı ise Çin’dir. Bundan dolayı da kaynaklarda en eski Odun kömürü kullanımı Çin’i göstermektedir. 

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022