Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaEğitimOkuldaki Sınavlarda Nasıl Başarılı Olurum?

Okuldaki Sınavlarda Nasıl Başarılı Olurum?

Okuldaki Sınavlarda Nasıl Başarılı Olurum? Öğrencilerin en çok sorduğu sorulardan biride bu aslında. Okuldaki sınavlardan nasıl başarılı olurum? Bir öğrenci nasıl ders çalışmalı? Sınavlardan düşük alan bir öğrenci neler yapmalı? İşte haberimizin detayları…

Okuldaki Sınavlarda Nasıl Başarılı Olurum?

Okuldaki Sınavlarda Nasıl Başarılı Olurum? Sınavlar eğitim ve öğretim hayatımız boyunca karşılaştığımız ve önemli bir yere sahip bir uygulamadır. Bir dersten ne kadar iyi anladığımız o dersin sınavından aldığı not ile ölçülür. Bazı öğrenciler çok çalışıp yüksek not alırken bazılar hiç çalışmayıp düşük not alabilir. Sınavdan alacağınız not sizin o derse ne kadar emek harcadığınızla alakalı bir durumdur.

Şuan ki konumuz ise okulda girdiğiniz bir sınavdan nasıl başarılı olabilirsiniz. Bu durumun bir çok sebebi olabilir. En temel sebep tabi ki tekrar yapmamama ve ders çalışmamadır. Ders çalışma alışkanlığı olan biri değilseniz Ders Çalışma İsteği Nasıl Uyandırılır? yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ders çalışma alışkanlığı önemli bir konudur. Genelde ders çalışma alışkanlığı olan öğrenciler hem okullardaki sınavlarda, hem de Liseye Geçiş Sınavı (LGS) veya Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) gibi önemli sınavlarda da başarılı olur.

Ders çalışma alışkanlığı kazanmak, sadece okullarda değil, sizin gerçek hayatta başarılı olmanızı da büyük önem taşır. Şimdi sizi ders çalışma alışkanlığı kazanmış fakat sınavlarda yine de düşük not alan biri olarak düşünelim. Burada devreye verimli ders çalışma yöntemi geliyor.

Verimli ders çalışmak çok ders çalışmak değildir. Verimli ders çalışmak, ders çalıştığınız süre içinde %100 verim alma yöntemidir. Oda şöyledir. Diyelim ki ders çalışıyorsunuz fakat çalıştığınız ortamda dikkatinizi dağıtacak bir çok şey var. 10 dakika ders çalışıp 5 dakika başka bir şeyle ilgileniyorsunuz ve tam olarak okuduğunuzu anlamıyorsunuz. Bu şekilde 5 saat çalışmak yerine, sadece kendinizin olduğu, dikkatinizi dağıtacak hiçbir şeyin olmadığı bir ortamda 1 saat çalışmak, ondan çok daha faydalı ve verimli olacaktır.

Ders çalıştığınız zaman, ortamda dikkatinizi dağıtacak bir şey olmamasına dikkat edin ve ders çalıştığınız süre zarfında 45 dakikada sadece 10 dakika mola verin. Böyle çalışırsanız çalıştığınız konudan tam verim alırsınız.

Eksik olduğunuz konuları belirleyin ve özellikle o konuların üstüne gidin. Dersi derste öğrenin ve öğretmeninizi iyi dinleyin, anlamadığını bir şey olduğu zaman anında onu öğretmeninize sorun ve gerekirse tekrar anlatmasını isteyin.

Eve geldikten sonra mutlaka okullarda gördüğünüz bütün konuları yukarıda anlattığımız şekilde ki bir ortamda en az yarım saat tekrar edin. Anlamadığınız yerlerin altını çizin. İnternetten o konunun tekrarın dinleyin veya o konuyu öğretmeninize tekrar sorun.

Konuyu tamamen anladık sonra ise mutlaka oturup test çözün. Teorik olarak öğrendiğiniz konuların hepsini test çözerek uygulamasını öğrenmeye çalışın. Test çözmek sizin o konuya %100 hakim olmanızı sağlayacaktır. Çözemediğiniz soruların ise mutlaka öğretmeninize götürüp çözdürün.

Bol bol kitap okuyun. Kitap okurken bir çok yeni kelime öğrenmenin yanı sıra aynı zamanda anlama gücünüzü çok yüksek seviyelere getirecektir. Okuduğunuzu anlama, özellikle yoruma dayalı sorularda sizin çok fazla işinize yarayacaktır.

Bu dediklerimizin hepsinin uygularsanız başarı kaçınılmaz olacaktır. Bu teknikleri uygulayıp sonrasında sınava giren öğrenciler notlarını yorum kısmında bizim ile paylaşabilir. Başarılar 🙂

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022