Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaEğitimÖzür Dilerken Yapılan Hatalar

Özür Dilerken Yapılan Hatalar

Özür dilerken yapılan hatalar. Bizler insanız ve hata yapabilen varlıklarız. Nasıl hata yapıyorsak, yaptığımız hatalar için özür dilemeyi de bilmeliyiz. Bir çoğumuz özür bile dileyemiyoruz ve bunun farkında bile değiliz. İşte özür dilerken yapılan hatalar…

Özür Dilerken Yapılan Hatalar

Özür Dilerken Yapılan Hatalar

Hatayı Küçümsemek

“Sadece şaka yapmıştım. Sadece yardım etmeye çalışıyordum.”

Hatayı Karşı Tarafa Atmak

“Yanlış bir şey yaptığımı düşündüğün için üzgünüm.”

Duruma Bağlı Özür

“Söylediğim bir şey seni rahatsız ettiyse özür dilerim.” Özür dilemek bir duruma bağlanmamalı. Eğer karşınızdaki insanın yaptığınızdan veya söylediğinizden rahatsız olduğunu düşünüyorsanız, direkt gidip özür dilemelisiniz, bunu bir duruma bağlamamalısınız.

Özür Dilerken Yapılan Hatalar

Kendini Temize Çıkarmak

“Sanırım bunu yapmamalıydım.” Yapılan bir şeyin ardından sanırım yapmamalıydım gibi cümleler kurmak oldukça saçma. Sonuçla ortada olmuş bir olay var. Yapmamalıyım değil, özür dilerim bundan sonra böyle bir şeyi asla yapmayacağım gibi bir cümle kurulmalı.

Özür İçermeyen Özür

“Seni asla incitmeyeceğimi biliyorsun. Bunu demek istemediğimi biliyorsun.” Seni sevdiğimi söylemeden hissettir gibi bir durum bu. Böyle bir saçmalık olamaz öyle değil mi? Nasıl insan korkmadan sevdiğini söyleyebiliyor, özür dilerken de korkmadan özrünü dilemeli ve o insanın zaten beni tanıyor düşüncesine girmemeli.

Görünmez Özür

“Sanırım sana bir özür borçluyum. Sanırım üzgün olduğumu söylemeliyim.” Burada özürden söz edip aslında özür dilememek konusu var. Kabahatinizi biliyorsunuz, özür dilmeniz gerektiğini biliyorsunuz fakat özür dilemek yerine bunu sadece dile getiriyorsunuz. Bir özür içten söylenmeli, dolandırılarak değil.

İlişkime Nasıl Heyecan Katarım?

Koşullu Özür

“Bir daha asla gündeme getirmemeyi kabul edersen özür dilerim. Beni affedeceksen özür dilerim.” Bu bir özür mü yoksa anlaşma mı? Sizce böyle bir özür olabilir mi? Özür koşulsuz olmalıdır. İnsanın hatasını anlayıp bunun bilincinden içinden gelerek özür dileyebilmelidir. Bir anlaşma imzalamıyoruz. Kırdığımız insanın gönlünü almaya çalışıyoruz!

Benim Özrüm Değil

“Senden özür dilemem gerektiğini söylediler.” Bir başkasının düşüncesini uygulamak bir özür değildir. Sanki bir kukla gibi bir başkasının dediğini yapmış oluyorsunuz ve bunu özürden kabul ediyorsunuz öyle mi? Bu bir özür değildir. Bu sadece öylesine söylenmiş bir cümledir.

Kaynak = Pozitif Alıntı, Eğitim Baykuşu

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022