Psikolog Deli Doktoru mudur?

Halk arasında her zaman böyle bir algı vardır. Psikolog dedikleri zaman ilk akla gelen ”deli doktoru” ifadesi olur. Peki Psikolog gerçekten deli doktoru mudur? Psikologluk tam olarak nedir ve ne iş yaparlar? Bugün sizlere bu bölüm hakkında bilgiler vereceğiz.

Psikolog Deli Doktoru mudur?

Psikolog kelimesinin karşılığı ruh bilimcisidir. Öncelikle şu algıyı düzeltmemiz gerekiyor. Psikolog deli doktoru değildir. Gerçi deli kavramı da kişiden kişiye değişen bir terimdir. Psikolog bir doktordur aslında. İnsanların herhangi bir organı yada vücudunun bir parçası rahatsızlığında o bölümün doktoruna giderler. Ama insanlarda sadece organ veya insan vücudunun bir parçası hastalanmaz. İnsanların ruhu da hastalanabilir. İşte Psikologlar tam burada devreye girer.

Psikolog Deli Doktoru Mudur?

Psikologlar insanların davranış ve hareket biçimlerini incelerler. Yani herkesin bildiği Psikologlar ”bir dinleyicidir algısı” da yanlıştır. Onlar aynı zamanda usta bir gözlemleyicidir. Bu yüzden Psikolog olmak isteyen bir bireyseniz gözlem gücünüzün yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Tanıdığım bir Psikolog adayı bana ”İnsanların davranışlarını incelemeyi seviyorum” demişti. İşte tam olarak bundan bahsediyorum. Gözlem bu işin temelinde geliyor. Aynı zamanda İnsanların yaptığı şeyler arasında neden – sonuç ilişkisi kurarlar. İnsanlar onlara sorunlarını anlattıkları zaman onlara bir çözüm üretmeye çalışırlar.

Psikoloğun tam olarak ne yaptığını ne üzerinde ve hangi alanlarda çalıştığını anlatmak aslında çok uzun bir konudur. Çünkü mantık olarak baktığınızda bu dal bir ruh bilimidir ve canlı olan her şeyin ruhu vardır. Ruhu hasta olan bir hayvan dahi olsa bir Psikolog onu tedavi edebilir. Bazı insanların Psikolog mesleğini gereksiz bulmasına karşın ise şunları söyleyebiliriz; Sağlam kafa sağlam vücuttan bulunur atasözünü biliyorsunuzdur. Buradaki sağlam kafa ifadesi sağlıklı bir beyinden değil, sağlıklı düşünen ve huzurlu bir yapıyı belirtir. Burada sağlam kafa ruhu, sağlam vücut fiziğimizi temsil eder. Ruhumuz sağlıklı olmazsa sağlam bir vücudumuz var diyemeyiz. İşte bu yüzden Psikologluk bir hastanedeki yada kurumdaki en önemli bölümlerin başında gelir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seçtiğin metnin okunması için tıkla!