Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaEğitimPuana Göre mi Sıralamaya Göre mi Tercih Yapılmalı?

Puana Göre mi Sıralamaya Göre mi Tercih Yapılmalı?

Puana Göre mi Sıralamaya Göre mi Tercih Yapılmalı? Bu soru hem Dikey Geçiş Sınavı (DGS) hem de Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nı (YKS) kapsayan bir soru. Ülkemizde her yıl bir çok sınav yapılıyor. Sınav sonuçlarından sonrada tabi ki bunların tercih günleri geliyor. Özellikle üniversite sınavları için tercih yaparken, yaptığını listeden bir üniversiteye ek tercihe gerek kalmadan yerleşmek önem taşıyor. Peki Yükseköğretim Kurumları Sınavı veya Dikey Geçiş Sınavı gibi üniversite sınavlarına girdikten sonra nasıl tercih yapmalısınız? Puana Göre mi Sıralamaya Göre mi Tercih Yapılmalı? Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyim? Tercih yaparken dikkat edilecek noktalar… İşte yazımızın detayları…

Puana Göre mi Sıralamaya Göre mi Tercih Yapılmalı?

Puana Göre mi Sıralamaya Göre mi Tercih Yapılmalı? Öncelikle sorumuza yanıt verecek olursak. YKS’de yada DGS’de her zaman sıralama puandan daha önemlidir. Çünkü başarınızı belirleyen puan değil sıralamanızdır. O sene yapılan sınavın zorluğu alacağınız puanı yukarı yada aşağı çekebilir. Ama en net cevabı bize sıralama verecektir.

Bu sene yapılan YKS geçen senelere göre daha zordu. Bu yüzden öğrencilerin bir çoğu soruları çözemedi veya zamanı yetişmedi. Hatta açıklanan istatistiklere göre her 3 sınav adayından 1’i barajı geçemedi. Böyle bir sınavda geçen sene yapılan net ile alınan puan ile, bu sene yapılan aynı netin puanı tutmaz. Netler aynı olsa bile puanlar arasında çok büyük fark olabilir. Bu yüzden tercih yaparken puana değil sıralamaya bakmalısınız.

Aynı kural DGS içinde geçerli. Dikey Geçiş Sınavı (DGS) geçen seneye göre hemen hemen aynı zorluktaydı. Bu durumda bu sene DGS için çok büyük bir sıralama farkı olmasını beklemiyoruz. 2021 Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) giren öğrenciler her ne kadar sınav kolay olsa da sıralamasına göre tercih yapması daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Puana Göre mi Sıralamaya Göre mi Tercih Yapılmalı?

Belirleyici Olan Puan Değil Sıralamalıdır

Sıralamalar sizin asıl başarınızı gösterir. Bu yüzden mutlaka sıralamanıza göre tercih yapmalısınız. Şimdi gelelim tercih yaparken tercih listenizi nasıl oluşturmaya. (YKS İçin) Diyelim ki sınava girdiniz ve sınav sonucuna göre sıralamanız 70.000. Üniversitelerin yıllara göre öğrencilerin tercihlerine göre sıralaması veya puanı değişebiliyor. Bunu göz önünde aldığımız zaman 70 bin sıralamada olan bir üniversite adayı 1. tercihine 45 bin alan üniversiteler ile başlayabilir. Sıralamanızın tutmaması o üniversitenin gelmeyeceği anlamına gelmiyor. Bu yüzden bu şekilde başlayıp ortalarda tam sıralamanız olan üniversiteler yazabilirsiniz. Sonlara doğru yaklaşıkta ise 95 bin sıralama ile alan üniversitelerle bitirebilirsiniz. Buda eğer sıralamalarda çok büyük bir oynama olursa sizin üniversite kazanmanız için garanti rol oynayacaktır.

(DGS İçin) Diyelim ki sıralamanız 6.000’de. Tercih yaparken ortalama 2-3 bin arası aşağıdan yukarıya doğru tercihinizi yapabilirisiniz. Yani tercih sıranızı yaparken önce 3 bin ve ya 2 bin sıralamalı olan okullardan başlayıp sonlara doğru 8 bin ila 9 bin arası bir tercih listesi yaparsanız, tercihlerde kazanma oranınız oldukça fazla olacaktır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022