Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaBiyografiSeyit Onbaşı Kimdir? Ne Yapmıştır?

Seyit Onbaşı Kimdir? Ne Yapmıştır?

Seyit Onbaşı Kimdir? Ne yapmıştır?

Seyit Onbaşı Kimdir? Ne Yapmıştır?

1.Dünya Savaşı’nda Çanakkale Cephesi‘nde topçu eri olarak göreve başladı Seyit Ali 18 Mart 1915’te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası’nda görevliydi.

Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret mayın gemisinin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Seyit, denize doğru baktı; düşman gemileri karaya iyice sokulmuş taretlerinden alev ve duman yükseltiyordu.

Önce gemilere, sonra topa ve nihayet yerde duran 215 okkalık mermiye baktı. Kendi deyimiyle mermi ona “Beni namluya sür” diyordu. Bunun üzerine Seyit Ali 275 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. İlk iki atışta Ocean’a hafif bazı hasarlar verdiyse de, üçüncü atışında İngiliz zırhlısı Ocean’a ağır yara verdi.

Atılan mermi geminin su kesiminin biraz altına isabet ederek geminin anında yan yatmasına neden oldu. Daha sonra Nusret Mayın Gemisi’nin döktüğü mayınlardan birine çarptı ve kısa bir süre sonra alabora olarak battı. Bu başarısı sebebiyle komutan Seyit’e onbaşılık unvanını verdi.

Kaynak = Wedia Grafika

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022