Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana SayfaYaşamSigara İçmek Stresi Azaltır mı?

Sigara İçmek Stresi Azaltır mı?

Sigara içmek stresi azaltır mı? Sigara içenlerin neredeyse hepsi sigaranın streslerini azalttıklarını söylüyor. Peki sizce bu doğru mu? İşte yazımızın detayları…

Sigara İçmek Stresi Azaltır mı?

Sigara İçmek Stresi Azaltır mı? Çevremizdeki birçok kişinin sigara içtiğini görürüz. Onlar bunun sağlıksız olduğunu bilse de streslerini azalttıklarını söylerler. “Çok sinirliydim sigara içtim sinirim geçti.” “Sigara içmek beni rahatlatıyor.” gibi birçok cümle duymuşsunuzdur. Sizce bu insanların sigara içmek için uydurdukları bir bahane mi yoksa gerçekten böyle bir şey var mı? Peki sizce bu doğru mu?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Yapmalıyız?

Aslında bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Bu konuyu şöyle açıklamak istiyoruz. Sigara içtiğiniz zaman vücut anlık olarak stres seviyesini düşürür. Yani sigarada bulunan nikotin vücudumuzda bulunan dopamin seviyesini düşürüyor ve buda bize anlık olarak rahatlama hissi veriyor. 

Fakat sürekli sigara içen bireyler vücudumuzda bulunan bu dopamin döngüsü bozuluyor ve taban stres seviyemiz oldukça yukarıya çıkıyor. Böylelikle vücut normalden çok daha fazla stresli oluyor ve bununla birlikte sigara ihtiyacı duyuyor. Sigara içen birey normalde sigara içmese çok daha az stres seviyesinde olacakken, sigara içerek anlık olarak stresi seviyesini düşürüyor fakat bu düşen stres seviyesi bile normalin üstünde kalıyor.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Sigarayı bırakmakta zorlanan ve sürekli “İçmediğim zaman çok stresli oluyorum.” diyen bireyler, aslında sigarı bıraktıktan sonra vücudumuzdaki dopamin döngüsü bir kaç hafta içinde normal dönüyor ve stres seviyemiz düşüyor. Sigarayı bırakmak sizin stresinizi arttırmaz tam tersi daha sakin ve stres seviyeniz düşük bir insana dönüştürür.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar