Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaEğitimSınava Kaç Ay Çalışmalıyım?

Sınava Kaç Ay Çalışmalıyım?

Sınava kaç ay çalışmalıyım? Ülkemizde bir çok önemli sınav bulunuyor. Bu sınavlar bizim hayatımızı doğrudan etkiliyor. Liseye Geçiş Sınavı (LGS), Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS), Dikey Geçiş Sınavı  (DGS) ve bir çok sınav bulunuyor. Hayatımızı etkileyen bu sınavlara nasıl çalışmalıyız? YKS’ye kaç ay çalışmalıyım? LGS’ye kaç ay çalışmalıyım? DGS’ye nasıl çalışmalıyım? İşte yazımızın devamı…

Sınava Kaç Ay Çalışmalıyım?

Sınava Kaç Ay Çalışmalıyım? Malcom Gladwell’e göre başarının sırrı 10 bin saat bir konuda sıkı çalışmaktır. Bir konuda uzmanlaşabilmenin temeli o konu üstünde 10 bin saat yani 416 gün – ki günde  24 saat- çalışmanız gerekir.

Ya da başka bir formül bir işi alışkanlık haline getirmek için 21 gün düzenli olarak yapmak. Bu sayıları, günleri, yılları bir kenara bırakalım.

Sınava Kaç Ay Çalışmalıyım? Bir öğrenci önünde bir plan program olsun ister ama öyle sihirli bir plan ya da program yoktur. Yani bir bilim insanı çıkıp günde 5 saatten 9 ay çalışmak yeter dese 1,5 milyon insanın girdiği sınavda  bütün öğrenciler  aynı üniversiteye mi gidecekler ?  Zaman herkese göre göreceli bir kavram, anlama, öğrenme herkese göre farklı oluşur. 30 kişilik sınıfta öğretmenin sesi, sözü anlattığı konu herkese aynıdır. Ama sınavda  herkes 100 tam puan almaz.

Sınava Kaç Ay Çalışmalıyım? Gideceği limanı bilmeyen gemiye hiç bir rüzgar yardım etmezmiş. İstediği bölümü  kafaya koymuş bir öğrenci o bölüm için oturur o konuyu o soruyu anlayıncaya kadar ders çalışır.  Saat, zaman, süre önemli olmaz.  Sınav aklına düştüğü anda daha doğrusu sınavı kazanmalıyım, dediği anda sınava oturup çalıştığında ve kazanacağı sınav dizilerden, oyunlardan, arkadaşlardan daha önemli olduğunda sınav kazanılır eğer sınavın önüne başka akıl çelen şeyler geçiyorsa ister 3 yıl ister 3 ay yeterli olmaz. Sınavı kazanmak için elbette belirli bir süre çalışmak lazım sınavdan bir gece önce sabahlamak o sınavı sana kazandırmaz ” ben matematik sınavına son gün çalıştım ve geçtim “1. sen o sınava son gece çalışmadın öğretmenini mutlaka yarım kulakta olsa dinledin ister istemez yarım yamalakta  olsa verilen ödevleri yaptın 2. Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) yada Liseye Geçiş Sınavı (LGS) öyle 1 günde halledilecek  sınavlar değil.

Sınava Kaç Ay Çalışmalıyım? Maalesef elimizde şu kadar sürede kazanılır bu kadar süreden daha az sürede çalışırsan kazanamazsın diyeceğimiz bir formül yok, ama şöyle bir formül uydurabiliriz.

Motivasyon(istek)+Düzenli çalışma= Başarı.

Sınava Kaç Ay Çalışmalıyım?

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022