Pazar, Kasım 27, 2022
Ana SayfaEğitimSınavda Başarısız Olmuş Biri Nasıl Ders Çalışmalı?

Sınavda Başarısız Olmuş Biri Nasıl Ders Çalışmalı?

Sınavda Başarısız Olmuş Biri Nasıl Ders Çalışmalı? Sınavlarda başarısız olmuş bir öğrenci ne yapmalı? Mezuna kalan bir öğrenci nasıl ders çalışmalı? İşte yazımızın detayları…

Sınavda Başarısız Olmuş Biri Nasıl Ders Çalışmalı?

Sınavda Başarısız Olmuş Biri Nasıl Ders Çalışmalı? Sınavlar hayatımızın bir parçası. Hayatımızı bu kadar etkileyen ve önem taşıyan bu sınavlarda herkes başarılı olmayabiliyor. Peki başarısız olunca ne yapmalıyız, hemen pes edip tekrardan şansımızı denemeli miyiz veya tekrar tekrar?

Bu hayatta başarı olduğu kadar başarısızlıkta vardır. Bir şeyi ilk denediğimiz zaman çok çalışsak ta başarılı olacağımız anlamına gelmez. Fakat bu, pes edip vazgeçmemiz anlamına da gelmez.

YKS'de Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Herhangi bir sınava girdik ve başarısız olduk. Peki bundan sonra ne yapacağız? Oturup ağlamak veya karamsarlığa kapılmakta bir yol, peki buna gerçekten gerek var mı? Hayır tabi ki yok.

Bu sene sınavda başarısız olduysan, seneye aynı sınav bir daha var. Diğer sene tekrar var. Her sene yapılan bir sınav için neden kendinizi bu kadar üzeceksiniz ki. Yaşadığınız sadece o anlık bir başarısızlık. Seneye tekrar o sınava girip başarmamak için önünüzde hiçbir engel yok.

Öncelikle sınava çalışırken yaptığınız hataları tespit edin. ”Ben bu sınavda neden başarısız oldum?” bu soruyu kendinize sorun ve cevabını verdikten sonra tekrardan çalışmaya başlayın.

Kendinize inanın. Emin olun bu sınava girip başarılı olup derece yapmış insanların sizden hiçbir farkı yok. Onlarda sadece sizden daha çok emek verip çalıştılar bu sınava ve emeklerinin karşılığını aldılar. Sizlerde doğru bir şekilde çalışıp onlar gibi hatta onlardan daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Geçmişinize takılmayın. Sınava girdiniz ve bitti. Aldığınız bu başarısızlıktan sadece öğrendiğiniz şeyleri düşünün ve bir sonraki sınava şuan ki halinizden çok daha iyi bir şekilde gireceğinize ve çok daha iyi bir sonuç alacağınıza inanın. Geçmişinizi unutmayın, özellikle yaptığınız hataları fakat gelecek için çalışın.

YKS’ye Girecek Olan Öğrencilere Tavsiyeler

Şimdi gelelim mezuna kalan bir öğrencinin neler yapması gerektiğine. Öncelikle TYT konularını yazın mutlaka bitirmeli. TYT konuları bittikten sonra TYT denemelerine başlamalı ve aynı zamanda AYT konularına da başlamalıdır. Zaten bir yıl öncesinden bütün konuları gördüğünüz için konuları bir kaç defa okuyup test çözdüğünüz zaman onu tam olarak anlayıp öğrenebileceğinizi düşünüyoruz.

2022 YKS'ye Nasıl Çalışmalıyız?

Bol bol kitap okumalısınız. Evet biliyoruz. Şuan bu tavsiyeyi okuyan bir öğrenci ”Of ya ne kitabı!” dediğini duyar gibiyiz. Emin olun bizde sizin geçtiğiniz yollardan geçtik ve kitap okumanın sadece bilgi açısından değil, aynı zamanda okuduğunuzu anlama gücünüzü ve hızını arttırdığını görmüş olduk. Yeni nesil sorulara baktığımız zaman Matematik gibi sadece işlem olan sorularda bile çok uzun sorular karşımıza çıkıyor. Burada önemli olan hızlı bir şekilde okumak ve okuduğunuzu ilk seferde anlamak. Kitap okumanız bu soruları daha hızlı okuyup, anlamanızı ve aynı zamanda sonuca ulaşmanızı sağlar. Bu yüzden size göre sıkıcı bile olsa her gün kitap okumayı ihmal etmeyin. Emin olun sınavda çok fazla faydasını göreceksiniz.

Hepimiz biliyoruz ki, Yükseköğretim Kurumlar Sınavı olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) saat 10:15’te yapılıyor. Durum böyle olunca öğrencinin tam o saatte zihninin açık ve sınava hazır olması gerekiyor. Buda sadece deneme sınavı çözerek mümkün olabilir. Bizler zamanında sınava çalışırken tam bu zamanlarda sınav gününe kadar neredeyse her gün 10:15’te kendimizi denem sınavı yapıyorduk.

Bu şekilde yaptığımız zaman beynimiz o saatte soru çözmeye ve aynı zamanda kendini açık tutmaya alışır. Çoğumuz sabah uyandığımızda zihnimiz açık olmadığı için okuduğumuz soruyu bile anlamakta güçlük çekiyoruz. Sabah her gün sınav saatinde deneme çözmeniz bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Tabi bununla birlikte zamanı da yönetmeyi öğreneceksiniz. Çünkü çoğu öğrenci sınavda süre sıkıntısı çekiyor. Sınav çıkışında sürenin yetmediğine yakınıyor. Deneme çözmeniz süre yönetimini de olumlu yönde etkileyecektir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi on 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs on 2022 LGS Zor mu Olacak?