Cumartesi, Aralık 3, 2022
Ana SayfaEğitimSınavda Heyecan Yapmamak İçin Ne Yapmalıyım?

Sınavda Heyecan Yapmamak İçin Ne Yapmalıyım?

Sınavda heyecan yapmamak için ne yapmalıyım? Sınav esnasında heyecanımı nasıl kontrol etmeliyim? Sınav esnasında heyecanımı nasıl kontrol edebilirim? LGS’de heyecan yapmamak için ne yapmalıyım? YKS’de heyecan yapmamak için ne yapmalıyım? İşte yazımızın detayları..

Sınavda Heyecan Yapmamak İçin Ne Yapmalıyım?

Sınavda heyecan yapmamak için ne yapmalıyım? Hepimiz sınavlardan önce “Acaba sınavda heyecanlanırsam hata yapar mıyım?”, “Sınavda heyecan yaparsam süreyi yetiştirmem”, “Acaba soruları çözebilecek miyim, süre yetecek mi?” birçok soru ile kendi kendimizi heyecanlandırıp sonrasında kaygı oluşturuyoruz. Bunun sonucunda sınavda bildiğimiz soruları veya çok basit soruları bile yapamayabiliyoruz.

Sınavda Heyecan Yapmamak İçin Ne Yapmalıyım?

İşte bu yüzden sınavda heyecan yapmamak çok önemli. Öncelikle şunu söylemek istiyoruz bir sınav için heyecan yapmak kötü bir şey değildi. Çünkü bir insan heyecanlandığı şeye özen ve emek gösterir ve ciddiye alır. Fakat heyecanın fazlası kaygıya sebep olur. Bu yüzden sınav esnasından heyecanımızı kontrol etmek çok önemlidir.

Gözlerinizi Kapatın ve Derin Nefes Alıp Verin

Sınava girdiğiniz zaman, sınav kağıdı önüne geldiği an artık heyecanınızı bırakıp sınava odaklanmanız gerekir. Bunun için sınav kağıdı gelir gelmez eğer heyecanınız devam ediyorsa hemen soruları çözmeye başlamayın. Önce gözlerinizi kapatın ve derin derin nefes alın. Kendi kendinizi sakinleştirin ve sonrasında sınava başlayın.

Çözemediğiniz Sorularla İnatlaşmayın

Çözemediğiniz sorular üstünde çok durmayın. Bazen bildiğiniz hatta daha önceden çözmüş olduğunuz bir soru ile karşılaşırız fakat onu çözemeyiz. Bu olay sınav esnasında size hem zaman kaybettirir hem de soruyu çözemediğiniz için heyecanınızı yukarı doğru taşır. O an soru ile inatlaşmayı bırakıp bir sonraki soruya geçmelisiniz. O an o konu veya o sorunun cevabı aklınıza gelmiyor olabilir. Bu sizin o konuyu bilmediğiniz anlamına gelmez. Diğer sorulara odaklanın ve çözemediğiniz sorulara en son dönüp bakın ve o şekilde çözmeye çalışın. Sınav sonuna doğru stresiniz azalacağı için çözemediğiniz sorulara daha farklı bakıp daha rahat bir şekilde düşünüp çözme ihtimaliniz artacaktır.

Sınavda Bildiğiniz ve En İyi Yaptığınız Derslerden Başlayın

LGS, YKS, KPSS, ALES, DGS gibi birçok önemli sınavda yapmanız gereken önce bildiğiniz ve en iyi yaptığınız derslerden sınavı çözmeye başlamak. En iyi bildiğiniz derslerle başlamak soruları hızlı bir şekilde çözebildiğiniz için sınav esnasındaki heyecanınızı azaltacaktır. Bu şekilde yaptığınız zaman soruları çözebiliyor olmanız sizi daha çok heveslendirecektir ve sizi motive edecektir. Aynı zamanda sizin bildiğiniz soruları hemen aradan çıkarıp diğer sorular için daha fazla vakit kazandıracaktır.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi on 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs on 2022 LGS Zor mu Olacak?