Cumartesi, Aralık 3, 2022
Ana SayfaEğitimSınavda Zamanı Kullanmak Ne Kadar Önemli?

Sınavda Zamanı Kullanmak Ne Kadar Önemli?

Sınavda zamanı kullanmak ne kadar önemli? Sınavda zamanı iyi kullanmak için ne yapmalıyım? Sınavda zaman sıkıntısı çekmemek için ne yapmalıyım? İşte yazımızın detayları…

Sınavda Zamanı Kullanmak Ne Kadar Önemli?

Sınavda Zamanı Kullanmak Ne Kadar Önemli? Sınavda zamanı kullanmak oldukça önemlidir. Bu sadece Liseye Geçiş Sınavı (LGS), Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS), Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) vb. birçok sınav için değil okulda olacağınız herhangi bir quiz, vize, final gibi sınavlar içinde oldukça önemli bir konudur.

Zamanın Önemini Anlatan Yazı

Zamanı iyi kullanmak sizin sınav boyunca bütün soruları görmenizi sağlayacaktır. Bütün sorulara bakmak demek daha çok soru çözmek demektir. Peki sınavda zamanı nasıl kullanacağız? 

Sınav Esnasında Yapmanız Gerekenler

Bildiğiniz ve En İyi Yaptığınız Derslerden Başlayın

LGS, YKS, KPSS, ALES, DGS gibi birçok önemli sınavda yapmanız gereken önce bildiğiniz ve en iyi yaptığınız derslerden sınavı çözmeye başlamak. Bu şekilde yaptığınız zaman soruları çözebiliyor olmanız sizi daha çok heveslendirecektir ve sizi motive edecektir. Aynı zamanda sizin bildiğiniz soruları hemen aradan çıkarıp diğer sorular için daha fazla vakit kazandıracaktır.

Çözemediğiniz Sorularla İnatlaşmayın

Çözemediğiniz sorular üstünde çok durmayın. Bazen bildiğiniz hatta daha önceden çözmüş olduğunuz bir soru ile karşılaşırız fakat onu çözemeyiz. O an soru ile inatlaşmayı bırakıp bir sonraki soruya geçmelisiniz. O an o konu veya o sorunun cevabı aklınıza gelmiyor olabilir. Bu sizin o konuyu bilmediğiniz anlamına gelmez. Diğer sorulara odaklanın ve çözemediğiniz sorulara en son dönüp bakın ve o şekilde çözmeye çalışın. Sınav sonuna doğru stresiniz azalacağı için çözemediğiniz sorulara daha farklı bakıp daha rahat bir şekilde düşünüp çözme ihtimaliniz artacaktır.

Sınava Çalışırken Zamanı İyi Kullanmak İçin Yapmanız Gereken Şeyler

Ek Tercih Ücreti Ne Zaman Yatırılacak 2021

Deneme Çözmek

Bol bol deneme çözün. Deneme çözmek hem size bütün konularla ilgili soruları görmenizi sağlar, hem de zaman yönetimini öğrenmiş olursunuz. Sınavlarda en önemli şeylerden biri zaman yönetimidir. Bol bol deneme çözerek sınavda zamanınızı yönetmeyi çok rahat öğrenir aynı zamanda heyecanınızı kontrol etmeyi öğrenirsiniz.

Kitap Okumak

Bol bol kitap okuyun. Günümüz soru tarzlarına baktığımız genelde uzun ve yorum sorularını görüyoruz. Bir soruyu okuduğunuz zaman onu tek seferde anlamak ve yorumlayabilmek için bol bol kitap okuyun. Sadece kitap bile okumak netlerinizde artışa sebep olacaktır. Sınav senesinde kitap okumanın faydalarını daha net bir şekilde bilmek istiyorsanız, kitap okumanın netlere olan etkisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Farklı Kaynaklardan Farklı Sorular Çözmek

Ne kadar çok farklı kaynaktan soru çözerseniz o kadar farklı soru görmüş olursunuz. Buda size sınavda çıkacak olan soruyu daha hızlı tanımınıza sebep olacaktır. Bir soruyu ne kadar hızlı tanırsanız, o kadar hızlı anlar ve çözüme ulaşırsınız. Buda size zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Kitap Okumak LGS Netlerimizi Arttır mı?

Zorlandığınız Derslerin Üzerine Gitmek

LGS’de Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışılmalı? Zorlandığınız dersleri ve konuları belirleyin ve asla bu ders ve konulardan korkmayın. Bilmediğiniz konuların üstüne giderek eksiklerinizi tamamlayın ve sınavda %100 olarak girin.

Denemelerinizi Tam Sınav Saatinde Çözmeye Çalışın

Günümüzde bir çok sınavda saat 10:15’te başlıyor. Yani bedenimizin ve beynimizin o saatte sınava girmeye hazır olması gerekiyor. Bunun için her gün tam saat 10:15’te denemenizi çözün. Beyninizi ve bedeniniz o saatte deneme çözmeye alışsın ve zihniniz açık bir şekilde sınava girebilin.

Ders Çalışma Programı Oluşturmak

Kendinize bir çalışma programı hazırlayın. Bunu bir başkası değil siz yapın. Hangi saatlerde ders çalışmak sizin için verimli ise bu saatlerde ders ve konu dağılımı yaparak çalışın.

Ücretsiz Kitap ve Makale İndirebileceğiniz Siteler

Hedeflerinizi ve Hayalleriniz Asla Unutmayın

Hangi sınava girecek olursanız olun, sınavlardan önce mutlaka hedeflerinizi ve hayallerinizi düşünün. Bu kadar emek sadece sizin hayalleriniz için yaptığını bir çaba. Çabanızın karşılığını almak için yolunuzdan asla sapmayın. Sınavlara bu yolda ve hayallerinizi düşünerek hazırlanın. Bu sizin en büyük motive kaynağınız olacaktır ve hedeflerinize giden bu yolda daha hevesli ve daha azimli olmanızı sağlar. Bunun birlikte bu düşünce yapısı size başarıyı getirecektir. Unutmayın çok çalışıp başarılı olmuş insanların en büyük motivasyon kaynakları hayalleri ve ondan hiçbir zaman vazgeçmemeleri. Sizde hiçbir zaman pes etmeden hayallerinizi düşünüp sınavlarınıza iyice çalışmayı ihmal etmeyin.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi on 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs on 2022 LGS Zor mu Olacak?