Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaYaşamSinovac Mutasyonlu Virüse Karşı Ne Kadar Koruyor?

Sinovac Mutasyonlu Virüse Karşı Ne Kadar Koruyor?

Sinovac Mutasyonlu Virüse Karşı Ne Kadar Koruyor?

Sinovac Ne Kadar Etkili

Sinovac için yapılan çalışmalar ise tek bir ülkede yapılmış olsa da ülkelerin verdiği raporlar ve istatistiğe göre; Endonezya’nın yaptığı çalışmalar ve yayınladığı raporlar doğrultusunda Sinovac %65 koruma sağlamıştır. Fakat şöyle bir durum da mevcut, Endonezya’nın yaptığı çalışma sadece 1600 kişiyi kapsadığı için net olarak bir sonuca varmamızı zorlaştırıyor. Daha sonra Brezilya’ da Sinovac için testler yaptı ve rapor yayınladı. Brezilya’nın yayınladığı raporda orta – ağır enfeksiyonu önlemede aşının etkisi %78 olarak ifade edildi. Fakat burada da şöyle bir durum oluyor. Bu grubun için hafif enfeksiyonlu hastalarına kattıkları zaman yani, hafif, orta ve ağır enfeksiyonlu hastalarda önlemede aşının etkisinin %50 civarında olduğu belirtiliyor. Fakat Brezilya’nın çalışmalarına ek olarak ve en önemli veri diyebileceğim bir rapor daha yayınlandı. Buda Sinovac aşısının hastaneye yatışları önlemede %100 oranda başarılı göründüğü açıklandı. Yani bu aşı hastalığı ağır bir şekilde geçirmemizi önlüyor. Faz-3 çalışmaları için Türkiye’ de bir komisyon kuruldu ve Hacettepe Üniversitesi bu komisyona öncülük etti. Hacettepe Üniversitesi’nin yayınladığı rapora göre de ülkemizde Sinovac aşısının etkisi %83.5 olarak ifade edildi

Sinovac Mutasyonlu Virüs Karşısındaki Ne Kadar Etkili

Bu konuda için Brezilya bu konuyla bir araştırma yaptı ve bunu paylaştı. İngiltere varyantı ve Güney Afrika varyantı üzerinde Sinovac aşısının iyi derecede etkili olduğu ifade edildi. Ama şu açıklamaya da şöyle bir parantez eklediler. Bu yapılan çalışmalar içinde Brezilya varyantı için bir veri olmadığını eklediler. Sayısal veriler olmasa da bu yapılan araştırma ve açıklamalara göre Sinovac aşısının mutasyonlu virüse karşı bir etkisi olduğunu söyleyebiliyoruz. Delta varyantı için ise Sinovac aşısının ne kadar koruma sağladığı tartışmalara sebep oldu. Yapılan testler sonucu Sinovac aşısının Delta varyantı üzerinde tam olarak koruma sağlamadığını kanıtladı.

Sinovac Yan Etkileri Nelerdir?

Sinovac içinde şunu söylemeliyiz. Faz-1 ve faz-2 çalışmalarında Sinovac aşısının hiçbir yan etkisi olmadığı görülmüştür. Ülkemizde Hacettepe Üniversitesi’nin yaptığı açıklamada ise Sinovac aşısını yaptıran bireylerde %10 a yakın yorgunluk, %8’e yakın baş ağrısı, %4’e yakın kas ağrısı, %3’e yakın ateş %3′ yakında titreme görülmüştür. Filistin’de yapılan çalışma ve açıklamaya göre de Sinovac aşısının ciddi bir yan etkisi olmadığı ifade edilmiştir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022