Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYaşamTürkiye'de Yaşanan Sel Felaketlerinin Sebebi Nedir?

Türkiye’de Yaşanan Sel Felaketlerinin Sebebi Nedir?

Ülkemiz son günlerde felaketlerle boğuşuyor. Önce sel felaketleriyle sarsıldık daha sonra gelen yüzlerce ve farklı illerde çıkan yangınlar sebebiyle zor günler yaşadık. Tam yangınlar bitti derken şimdi ise Karadeniz bölgesinde bir çok ilde sel felaketleri başladı ve durdurulamıyor. Peki bunun sebebi sadece yağmur mu? Ülkemizde yaşanan sel felaketlerinin asıl sebebi nedir? İşte haberimizin detayları…

Türkiye’de Yaşanan Sel Felaketlerinin Sebebi Nedir?

Yaklaşık 2 haftadır güzel bir gün geçiremiyoruz aslında. Seller yangınlar ülkemizin peşini bırakmıyor. 2 Hafta içinde bir çok vatandaşımız hayatını kaybetti. Bunun ile birlikte yüzlerce hayvan ve binlerce bitki yok oldu. Peki bunların sebebi ne?

Sel felaketlerinin yaşandığı yerler ülkemizde en çok yağış alan yerlerdir. Yetkililerin açıklamasına göre bu sel felaketlerinin sebebi yaşanan yoğun yağış ve iklim değişikliği. Fakat İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Afet Yönetim Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu bu durumunda ne suçlunun yağmur olmadığını söylüyor.

Yanlış Yerlere Yapılan Evler Selin Felakete Dönüşmesine Sebep Oluyor

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü ve Afet Yönetim Merkezi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu yaptığı açıklamada iklim değişikliğinin günah keçisi olarak kullanıldığına, dağlara ve tepelere yapılan evlerin normal bir olay olan sel olaylarının ülkemizde afete dönüşmesine yol açtığını belirtti.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022