Pazar, Eylül 25, 2022
Ana SayfaYaşamÜşümemizin Sebebi Nedir?

Üşümemizin Sebebi Nedir?

Üşüme hissi nasıl oluşur? Neden bizler havalar soğuk olduğu zaman üşürüz? Üşümemizin sebebi nedir? İnsanlar nasıl soğuk alır? İşte yazımızın devamı…

Üşümemizin Sebebi Nedir?

Üşümemizin sebebi nelerdir? Kış aylarının gelmesi ile birlikte üşümelerin olması gayet doğal. Fakat insanlar niçin üşürler?

Üşümemizin sebebi nelerdir? Canlıların hissettiği üşüme duyusu 2 farklı nedenden ortaya çıkmaktadır. Bu sebeplerin ilki soğuk bir çevreye maruz kalma neticesinde oluşur. Diğer durum ise enfeksiyon durumlarında ateşle birlikte ortaya çıkmaktadır. Bahsettiğimiz iki durum haricinde sürekli olarak üşümekten şikayetçi olan insanlar da bulunmaktadır. Isının oluşması sırasında önemli rol oynayan kaslardan kaynaklanan bu durum kadınlarda daha fazla görülmektedir. Çünkü erkeklerde bulunan kas kütlesi kadınlara oranla %10’luk daha fazla ısı üretimi sağlar. 

Yağ dokumuz bilinenin aksine ısı oluşumunda katkıda bulunmaz. Fakat ısı kaybının önlenmesinde oldukça etkilidir. Bundan dolayı kas yapısı az olan kişilerde sürekli olarak üşüme durumu görülebilir. Kısacası bir rahatsızlığımız yoksa üşümemizin nedeni gerçekten havanın soğuk olmasıdır. Eğer hava diğerlerine sıcak size soğuk geliyorsa bu durum sizin kas kütlenizle doğrudan alakalıdır. Beslenmemize dikkat etmek hem kas kütlemizi korur hem de vücuda gerekli vitaminler alınır.

Üşümeyi Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Üşümemizin sebebi nelerdir? Sorusunun ardından üşümemizi artırmanın yollarından bahsedelim.

Üşümemizin Sebebi Nedir?

Üşümeyi azaltmak için neler yapılabilir? Üşümemizin kas kütlemiz ile doğrudan alakalı olduğundan bahsetmiştik. Bu bilgi doğrultusunda düzenli beslenmemiz ve egzersiz yapmamız oldukça faydalı olacaktır. Egzersiz yapmamız kas kütlemizi artırmanın yanı sıra egzersiz sırasında ısı açığa çıkarmamızı da sağlamaktadır.

Günlük tükettiğimiz besinler arasında şeker, protein ve yağ gibi önemli besin grubu öğelerine yer vermeliyiz. Fazla abartmadan da olsa günlük şeker ve yağ miktarının vücudumuza mutlaka girmesi gerekmektedir. Yeterli B vitaminin alınması ve günlük öğünlerin atlanmaması sebepsiz üşümelerinize son verecektir.

Uyku süresinin yeterli olmasına özen göstermelisiniz. Bunun sebebi ise vücudun yeteri kadar dinlenmediğinde uyku halinde olması gösterilmektedir. Vücudun uyku haline sürekli olarak girmesi daha fazla ısıya ihtiyaç duymasını beraberinde getirir. Uyurken daha sıcak durumda olmamızın başlıca sebebi de bu durumdur.

Son olarak vücut ısısını düzenlemede görevli olan su miktarını arttırmayı ve içtiğiniz suyu ılık tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar