Pazartesi, Haziran 17, 2024
Ana SayfaEğitimUzaydaki Cisimler Neden Dönüyor?

Uzaydaki Cisimler Neden Dönüyor?

Uzaydaki cisimler neden dönüyor? Dünyamız, Ay, Dünyamızın yanında bulunan gezegenler, Güneşimiz, galaksiler, uydular… Kısacası evrende olan her şey kendi etrafında dönüyor. Peki bunun sebebi ne? Evrendeki her şey neden dönüyor? İşte yazımızın detayları…

Uzaydaki Cisimler Neden Dönüyor?

Uzaydaki cisimler neden dönüyor? Fark ettiniz mi, uzaydaki her cisim dönüyor. Hem kendi etrafında hem de etkisine kapıldığı başka bir cismin etrafında. Peki neden? Neden uzaydaki her şey dönüyor? Dönmek zorunda mı? Bu soruya kısaca cevap verecek olursak evet. Uzaydaki her cisim dönmek zorunda. Gelin bunu size basit bir şekilde açıklayalım.

Evrenin ilk oluştuğu zamana bakacak olursak, büyük patlama sonrası oluşan madde kusuruz bir dağılıma sahip değildi. Bu neden evrenin genişlemesiyle içinde olan her şey belirli biz hız ile dönmeye başladı. Ufacık toz ve gaz bulutları bile dönmeye başladı ve zamanla kocaman galaksi ve yıldızlara dönüşürken o parçaların momentumu bütünün hangi hızda hangi yönde dönmesi gerektiğini belirledi. 

Uzaydaki Cisimler Neden Dönüyor?

Momentum Nedir?

Momentum. Momentum dediğimiz Hız ve kütlenin çarpımıyla oluşan bir terim.  Momentum bir cismin hareketinin ihtişamı gibi düşünebilirsiniz. Bir kelebeğin Dünyamız üzerindeki hareketi ihtişamı ve Dünyamıza düşen bir meteorun hareket ihtişamı farkını momentum ile açıklayabiliriz. Momentum dediğimiz kavram, daima korunmak zorunda olan bir kavram.

Kısaca açıklayacak olursak her şey dönüyor çünkü onları oluşturan parçalar dönüyor ve bu dönme büyük patlamanın oluştuğu zamanda yaşanma biçiminde kaynaklanıyor.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022