Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaBiyografiVan Gogh Kimdir? Ne Yapmıştır?

Van Gogh Kimdir? Ne Yapmıştır?

Van Gogh Kimdir? Ne Yapmıştır?

Van Gogh Kimdir? Ne Yapmıştır?

Van Gogh Kimdir? Ne Yapmıştır? Bir adam düşünün ki yaptığı bütün işler elinde kalıyor. Kulaç attıkça daha da derine batıyor, derine battıkça içindeki acı daha da artıyor..

Van Gogh 1853 yılında Hollanda’nın Zundert kasabasında dünyaya gelmiştir.
Babası Theodorus, bir rahiptir; annesi ise bunalımlı kişiliğe sahip olan Cornelia’dır. Ayrıca annesi Van Gogh’a sürekli ölen kardeşini anlatan dramatik bir kişiliğe sahiptir. Theo adında bir kardeşi vardır ve kardeşi ona yaşamı boyunca maddi ve manevi destekte bulunur. Van Gogh yaşamı boyunca kardeşine sık sık mektup yazar. Bu mektuplar Van Gogh adına doğru ve ilk ağızdan bir bilgiye sahip olmamızı sağlamıştır.

Vang Gogh 1864 yılında aile zoruyla yatılı okulda okumaya başlar. Bu yatılı okul onda yalnızlık hissiyatı yaratmıştır. Hatta bu yalnızlık onu o kadar derinden etkilemiştir ki 2 yıl sonra okuldan ayrılır. Daha sonra bir ortaokula yazılsa da orda da pek düzen tutturamamıştır. Anlayacağınız okumakta gözü olmayan bir çocuktur. Amcası yeğeninin bu durumuna çok üzülür ve onu bir sanat firmasına yerleştirir. Van Gogh bu firmaya girdiğinde henüz 14 yaşındaydı bu sayede bir çok şehri gezme fırsatı bulmuş, çok para kazanmış ve ailesine yardımcı olmuştur. Bu dönemde ev sahibinin kızı ile evlenmek ister ama reddedilir bu yüzden Van Gogh daha da içine kapanır. Bu seferde evlenemedim dindarlaşayım diyerek kendini iyice din işlerine adar. Bir süre sonra çalıştığı firma onu Paris şubesine gönderir, bu hareketli şehir onun karanlık hayatına iyi gelmemiştir dayanamaz ve istifa edip İngiltere’ye gider. Burada yatılı bir okulda resim öğretmenliği yapmaya başlar. Bu iş ona iyi gelmiştir ama bu durumda uzun sürmez sıkılır ve Hollanda’ya döner. 1879 yılında misyonerlik yapmak için Belçika’ya gider.

Gittiği kasaba yoksul madencilerin yaşadığı bir yerdir. Kasaba halkının trajik yaşamından etkilenip yaşadıkları acıları, göçükler ve ölümleri resimlerine yansıtır. Bir gün bütün eşyalarını hatta yatağını dahi kasaba halkına dağıtır kendisi saman üstünde yatar aç ve susuz günler geçirir. Bu durum yetkililerin dikkatini çeker ve rahiplik mesleğine zarar verdiğini düşündükleri için işine son verilir. Ailesinin yanına döner. Burada komşunun kızıyla evlenmek ister yine reddedilir ve iyice içine kapanır. Kendisini işe yaramaz olarak gören Van Gogh adeta işe yaradığını göstermek için kendini daha çok resme verir. Bir gün Gauguin adında bir ressamla tanışır ve birlikte aynı eve çıkarlar. Bu evde belki de ilk defa kendini mutlu hissetmiştir. Van Gogh bu mutluluğu kaybetmekten korkar arkadaşının onu terk edeceğini düşünür ve korktuğu başına gelir, Gauguin onu terk eder. Van Gogh psikolojik olarak iyice çökmüştür. Bir gün Kulağını delip küpe takmak ister fakat yanlışlıkla sol kulağının altını keser. Kestiği parçayı bir beze sarar, önceden tanıdığı bir kadının evine gidip ona verir. Kadın polise haber verir bunun üzerine Van Gogh Ruh hastalıkları hastanesine kapatılır. Burada ünlü “Yıldızlı Gece” tablosunu yapmıştır.

Daha sonra burada “Tutuklular Çemberi” tablosunu yapmıştır. Van Gogh bur da hayatı kapalı bir çember olarak betimler, Resimde etrafı yüksek duvarlarla çevrili bir hapishane avlusunda volta atan mahkumlar vardır resmin merkezinde diğerlerinden farklı kendi hâlinde bir adam vardır bu Van Goghtur. Kendisini bu voltanın tam ortasına yerleştirerek bir kısır döngünün ortasında yalnız bir mahkum olarak resmetmiştir. Bütün bunları yanı sıra resimde yukarıda uçuşan iki tane beyaz kelebek vardır. Her şeye rağmen umudun simgesi kelebekler.. Van gogh bu resmi yaptıktan sonra göğsüne sıktığı kurşunla yaşamına son verdi. Van Gogh intihar ettiğinde 37 yaşındaydı ve bu tablosunda tam 37 tane adam vardı. Bu planladığı bir şey miydi elbette bilinmez ama yaşamını bu denli kötü geçiren birisi için oldukça dramatik bir mesaj. O şuan dünyada en çok bilinen ressamlardan biri olsa da yaşamı boyunca yalnızca bir tablosunu satabilmişti.

“Bugün Van Gogh ona yemek vermeyecek restoranların duvarlarını, onu akıl hastanesine kapatacak doktorların muayenehanelerini ve onu hapse tıktıracak avukatların yazıhanelerini süslüyor.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022