Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaYaşamYaz Aylarında Beyaz mı Siyah mı Giyilmeli?

Yaz Aylarında Beyaz mı Siyah mı Giyilmeli?

Yaz aylarında beyaz mı siyah mı giyilmeli? Neredeyse herkesten yaz aylarında açık veya beyaz renk giyilmesi gerektiğini duymuşsunuzdur. Peki bu doğru mu? Hadi gelin sizinle bu konuyu konuşalım.

Yaz Aylarında Beyaz mı Siyah mı Giyilmeli?

Yaz Aylarında Beyaz mı Siyah mı Giyilmeli? Şuan Nisan ayındayız ve sıcaklar yavaştan kendini hissettirmeye başladı. Artık uzun kollu ve kalın giysiler yerini ince ve yarım giysilere bıraktı. Peki sıcaklar için giysilerimizi seçerken beyaz veya açık renkler mi tercih edilmeli yoksa siyah veya koyu renkler mi?

Geçmişten günümüze bir algı var. Yazın beyaz giyilmeli. Peki neden herkes beyaz giymemiz gerektiğini söylüyor. Peki bu doğru bir davranış mı? İnsanlar yazın beyaz giymemiz gerektiğini söyler. Bunun sebebi beyazın gelen ışığı ve ısıyı olduğu geri yansıtmasından kaynakladır. Peki vücudumuzun ısısı? Eğer bir ısı dışarıdan bize giremiyorsa, vücudumuzdaki ısıda dışarı çıkamaz. Mantık olarak bakıldığı zaman, evet beyaz giydiğimiz zaman dışarıdan gelen ışıkları ve ısıyı geri yansıtırız fakat vücudumuzdaki ısıda dışarı çıkamaz. Bu yüzden kendi vücut ısımız bizi terletmiş olur.

Biz bu algıyı şöyle değiştirmek istiyoruz. Bizce yazın beyaz değil, siyah ve bol şeyler giymek sizi daha serin tutar. Bunun sebebi, siyah renk dışarıdan gelen ısıyı ve ışığı emer. Ama sadece dışarıdan gelen ısıyı mı emer? Hayır. Vücudumuzdaki sıcaklığı da emer. Yani vücut ısımız siyah giysimiz tarafından çekilir ve orada durur. Böylelikle hem dışarıdan gelen ısı hem de bizim vücut ısımız siyah giysimiz tarafından tutulmuş olur. Eğer bol ve siyah şeyler giyerseniz daha az terlersiniz ve daha az sıcaklarsınız. 

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022