Çarşamba, Kasım 30, 2022
Ana SayfaYaşamYeni Bir Şeyler Öğrenmek Beyin Kıvrımlarını Arttırır mı?

Yeni Bir Şeyler Öğrenmek Beyin Kıvrımlarını Arttırır mı?

Yeni bir şeyler öğrenmek beyin kıvrımlarını arttırır mı? İnsanlar yeni bir şeyler öğrendikleri zaman beyin kıvrımlarının arttığını duymuştur, her bir bilgi için bir kıvrım. Sizce bu mümkün mü? Gerçekten beyin kıvrımlarımız yeni bir şey öğrendiğimiz zaman artıyor mu? Bu durumda beyninde ne kadar çok kıvrım varsa bir insan o kadar zekidir diyebilir miyiz? Gelin sizlerle bugün bunu konuşalım.

Yeni Bir Şeyler Öğrenmek Beyin Kıvrımlarını Arttırır mı?

Yeni Bir Şeyler Öğrenmek Beyin Kıvrımlarını Arttırır mı? Halk arasında bu duruma inanan çok fazla kişi vardır. “Yeni bir bilgi öğrendiğin zaman beyninde bir kıvrım oluşuyor.” bu cümle tamamen yanlış bir cümle. Ki sizce mantıklı mı?

Her yeni bir bilgi öğrendiğimiz zaman beynimizde bir kıvrım oluşsa, belli zamandan sonra beynimiz kafatasına sığamaz hale gelirdi. Peki madem bu düşünce yanlış, yeni bir şey öğrendiğimiz zaman beynimizde ne oluyor?

Yeni Bir Şeyler Öğrenmek Beyin Kıvrımlarını Arttırır mı?

Beyin kıvrımlarımız beynimizin, kafatasımıza sığması için aldığı bir önlemdir aslında. Beynimizi düz bir masa üzerine yaymaya kaksak, eni yaklaşık 1 metre olurdu. Burada beynimiz hacimsel olarak küçülüp, yüzey alanını genişletmek için bu şekli almıştır. Yani kıvrımların amacı hacimsel olarak küçülüp daha az yer kaplamaktır. Şimdi gelelim diğer meseleye, yeni bir şey öğrendiğimiz zaman beynimize ne oluyor?

Beynimizin içindeki sinir hücreleri birbirleriyle yeni bağlar oluşturuyor. Yeni bilgi öğrenmek beynimizin içindeki sinirlerin yeni bağlar oluşturmasını sağlıyor. Yani beynimizdeki kıvrım sayısı değil, beynimizdeki bağ sayısı artıyor.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek on 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi on 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs on 2022 LGS Zor mu Olacak?