Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaEğitimYKS Ek Tercihlerde Baraj Puanları Değişecek mi?

YKS Ek Tercihlerde Baraj Puanları Değişecek mi?

2021 Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) tercih sonuçları dün sabah saatlerinde açıklanmıştı. İlk tercihleri sonuçları sonrasında gözler ek tercihlere döndü. Peki YKS ek tercihleri ne zaman başlayacak? Düşürülen baraj puanları ek tercihler içinde geçerli olacak mı? YKS ek tercihlerinde baraj puanları değişecek mi? İşte haberimizin detayları…

YKS Ek Tercihlerde Baraj Puanları Değişecek mi?

Hatırlayacağınız üzere 2021 Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’na giren 3 öğrenciden 1’i barajı geçememişti. Bu yüzden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla YKS baraj puanları düşürülmüştü. 2 yıllık TYT Puanı 150’den 140′ a, 4 yıllık AYT baraj puanı olan 180 ise 170’e düşürülmüştü.

2021 YKS Tercih Günleri Ne Zaman Sona Erecek?

YKS tercih sonuçlarından sonra Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün YKS ek tercihleri için 2 adet ek tercih yapılacağını söyledi. İlk ek tercihte adaylar eski baraj puanlarına göre tercih yapacaklar. Yani TYT puanı 150, AYT puanı ise 180 olacak. Buna rağmen yerleşemeyen üniversite adaylar 2.ek tercih yapacaklar ve orada baraj puanları yine TYT için 140, AYT için ise 170 olacak.

Ek Tercihler İçin Henüz Gün Verilmedi!

Yükseköğretim Kurumlar Sınavı (YKS) ek tercihi günleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden (ÖSYM) henüz bir gün belirtilmedi. Şimdilik sadece YKS için 2 adet ek tercih yapılanacağını biliyoruz. Ek tercih günleri açıklandığı zaman sitemizden haberine ulaşabileceksiniz.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022