Cuma, Nisan 12, 2024
Ana SayfaYaşamZamanın Yönü Neye Göre Belirlenir?

Zamanın Yönü Neye Göre Belirlenir?

Zamanın yönü neye göre belirlenir? Biz zamanla birlikte aynı yönde mi hareket ediyoruz? Zamanla birlikte aynı yönde hareket ediyorsak bunu nasıl hissediyoruz? 

Zamanın Yönü Neye Göre Belirlenir?

Zamanın Yönü Neye Göre Belirlenir? Zamanın yönü entropi ile belirlenir. Genel olarak baktığımız zaman yüksek enerjiden düşük enerjiye bir hareket olduğunu görürüz. Yani yüksek entropi yönünde bir değişim vardır. Bunlar sadece dünyamızda değil evrenin her yerinde geçerli olan bir kuramdır. Evrenin her yerinde yüksek enerjiden düşük enerjiye doğru bir hareket söz konusudur.

Zamanın Yönü Neye Göre Belirlenir?

Evrendeki entropi, büyük patlamadan sonra durmaksızın artıyor. Bu entropi ile birlikte bizlerde zamanın ileri doğru aktığını hissediyoruz. Yani burada entropi büyük önem taşıyan bir terim. Çünkü entropinin artmasıyla bizler zamanın ne yönde aktığını bilmiyor olurduk.

Entropi Maksimum Değerine Ulaştığı Zaman Ne Olacak?

Hepimiz biliyoruz ki evren çok büyük bir hızla büyümeye devam ediyor. Telafüz bile edemeyeceğimiz yıllar sonra bir gün gelecek ve evrendeki entropi maksimum değerine ulaşacak. Evren bom boş bir yere dönüşecek ve zamanda duracak. Çünkü entropinin maksimum olduğu noktada bir şey yapmak mümkün olmayacak.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022