Pazartesi, Nisan 15, 2024
Ana SayfaBiyografiEkrem Bora Kimdir? Ne Yapmıştır?

Ekrem Bora Kimdir? Ne Yapmıştır?

Ekrem Bora kimdir? Ne yapmıştır? Türk Sinemasının önemli yıldızlarından olan Ekrem Bora kimdir? Ne yapmıştır?

Ekrem Bora Kimdir? Ne Yapmıştır?

Ekrem Bora Kimdir? Ne Yapmıştır? Televizyonlarda bir çok kez gördüğümüz fakat gerçek hayatta ismini çok az bildiğimiz bir isim. Ekrem Bora..

1934’te Ankara’da doğdu Ekrem Bora. Ortaokuldan mezun olduktan sonra Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu’nu bitirerek, mürettip ve mücellit diploması aldı ve bir süre bu meslekte çalıştı. sonra 1953’te Sezai Solelli nin aracılığı ile “Yıldız” adlı sinema dergisinin açtığı sinema artist yarışmasına katılıp birinci oldu. Fakat filmde oynamadan vatani görevini yapmaya gitti. Askerden dönünce 1955’te ilk filmi olan Alın Yazısın’ da oynadı. İki yıl aradan sonra tekrar sinema filmlerinde rol almaya devam eden sanatçı, 1970’lerde sinemadaki kriz ve “seks furyası” nedeniyle sinemadan uzaklaştı, gazinolarda sahneye çıktı.

Acı Hayat, Suçlular Aramızda , Bozuk Düzen, Dikkat Kan Aranıyor isimli filmleriyle sinemada yer edindi.1966’da Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Sürtük” filmi ile “En Başarılı Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı. 7 Mayıs 1968’de Gül Hanım ile evlendi bu evliliğinden iki kızı dünyaya geldi.1991 yılında 28. Antalya Film Şenliğinde, “Soğuktu Ve Yağmur Çiseliyordu” filmi ile “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı. Ekrem Bora, ilerleyen yaşına rağmen dizi ve filmlerde oynamayı sürdürdü.

Son olarak Kıvanç Tatlıtuğ ile birlikte rol aldığı Gümüş dizisinde Mehmet Fikri Şadoğlu karakterini canlandırdı. Ekrem Bora, 1 Nisan 2012 tarihinde kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022