Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYaşamİnsan Midesi Neden Guruldar?

İnsan Midesi Neden Guruldar?

İnsan midesi neden guruldar? Özellikle aç olduğumuz midemiz garip sesler gelir. Bu seslere bizlere guruldama deriz. Peki midemizden gelen bu sesler nasıl oluşuyor? Midemiz neden boş olunca daha çok gurulduyor? İşte yazımızın detayları…

İnsan Midesi Neden Guruldar?

İnsan Midesi Neden Guruldar? Aslında baktığımız zaman midemiz sadece aç olduğu zaman guruldamaz. Midemiz tok olduğu zamanda guruldar. Nasıl mı? Aslında guruldayan yani sesin geldiği yer midemiz değil. İnce bağırsağımız.

İnsan Midesi Neden Guruldar?

Sindirim kanalımız kasılıp gevşeyen bir yapıya sahip. Bu yapıdan dolayı, ince bağırsağımız kasılıp gevşerken içindeki gazlarda bununla birlikte hareket etmiş olur. Guruldama sesini yapan olayda tam olarak budur. İnce bağırsağımızın kasılıp gevşerken içindeki hareket eden gazlar, guruldama sesini çıkarır. Peki midemiz açken neden daha fazla ses çıkar?

Midemiz Açken Neden Daha Fazla Guruldama Duyarız?

Aslında bunun cevabı çok basit. Çünkü mideniz boş. Boş olan bir yerde çıkan ses yankı yapar ve daha fazla duyulur. Aynı mantık midemizin boş olduğunda guruldama sesini daha fazla duyduğumuzun sebebi içinde kurulabilir. Sindirecek bir şey olmadığı zaman ince bağırsağımızdaki kaslar gevşer. Sinirim kanalları genişler ve daha fazla alandan dolayı daha fazla yankıma olur. Aç kaldığımız için ise beynimiz sindirim kanalımızı tetikler ve guruldamalar normale göre çok daha fazla artar.

Kaynak = Evrim Ağacı

Benzer Yazılar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022