Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaEğitimNasıl Ders Çalışmalıyım?

Nasıl Ders Çalışmalıyım?

Nasıl ders çalışmalıyım? Öğrenciler bir çoğu ders çalışıyor ve çalıştığını sanıyor. Peki doğru ders çalışıp çalışmadığımızı nasıl anlarız? Bir öğrenci doğru bir şekilde nasıl ders çalışabilir?

Nasıl Ders Çalışmalıyım?

Nasıl Ders Çalışmalıyım? Ders çalışmak, doğru ders çalışmak öğrencilik hayatımız boyunca oldukça önemli bir olaydır. Bir öğrenci ne kadar çok ders çalışırsa eğitim ve öğretim hayatı boyunca o kadar başarılı olur. Sonuçta bizler öğrencileriz ve öğretmenlerimizin dediği gibi bizlerin mesleği öğrenciliktir. Öğrenciliği en iyi ve bize en verimli şekilde yapmalıyız. 

Ders çalışmak birçok öğrencinin korkulu rüyasıdır. Bunun sebebi ders çalışmayı sevmememizdir. Fakat biz öğrenciler olarak ders çalışmayı sevmek zorundayızdır. Tabi eğitim ve öğretimde başarılı olmak istiyorsak. Başarılı insanlara baktığımız zaman hangi alanda olursa olsun, başarılı olmalarındaki en büyük sebep yaptıkları işi sevmelerinden kaynaklanır. Çünkü bir insan sevdiği bir şeyi her zaman hevesle yapar. Ders çalışmayı da böyle görebiliriz. Ders çalışmayı ne kadar seversek, o kadar verimli ders çalışır ve derslerimizde o kadar başarılı oluruz.

Şimdi gelelim nasıl ders çalışmamız gerektiğine. Öncelikle ders çalışacağınız ortam çok önemli bir etkendir. Günlük hayatımızda bir çok şey bizim dikkatimizi dağıtıp başka yönlere çekebilir. Bunların olmadığı bir ortamı tercih etmek çalıştığınız derse daha çok konsantre olmanızı sağlar ve çalıştığınız ders daha verimli hale gelir.

Ders çalışırken bu süreyi 45 dakikadan fazla tutmamaya özen gösterin. Daha doğrusu 45 dakikada bir ara verecek şekilde ders çalışın. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki 45 dakika sonunda bir öğrencinin dinlediği şeyi öğrenmesi ve anlaması daha da zorlaşıyormuş. Bu yüzden 45 dakikada bir ortalama 15 dakika kadar bir ara verin ve bu şekilde ders çalışın.

Konusunu bilmediğiniz derslerle ilgili soru çözmeyin. Konuyu bilmediğiniz için soruyu çözemeyeceksiniz buda size isteksizlik oluşturacaktır. Bu yüzden önce konuyu öğrenin ve sonrasında soru çözmeye başlayın. Çözemediğiniz soruları da mutlaka öğretmenlerinize sormayı ihmal etmeyin. Unutmayın, çözemediğiniz soruları çözdüğünüz zaman o konuyu öğrenmiş olursunuz.

Ders çalışma isteğiniz olmadığı zamanlarda ders çalışmak yerine kafanızı dağıtan ve sevdiğiniz etkinlikleri yapın. Çünkü isteksiz bir şekilde ders çalışmaya çalışmak, sizin için verimsiz bir zaman geçirmenize sebep olacaktır.

Peki Ders Çalışma İsteği Nasıl Gelir?

Ders Çalışma İsteği Nasıl Gelir? Özellikle küçüklük yaşlarımızda bu sorun hayatımıza girer. Bütün günümüz boş olsa daha ders çalışma isteğimiz bir türlü gelmez. Gelse bile heves gibi olur. Otururuz 30 dakika çalış geri kalkarız o masanın başından. Peki kalıcı olarak ders çalışma isteğimiz nasıl gelir? Ders çalışma alışkanlığı nasıl edinebiliriz? Gelin bugün sizlerle bunu konuşalım.

Ders çalışmak herkesin korkulu rüyası gibi. Ders çalışmak için masanın başına geçersiniz ama orada bir hapishane gibi hissedersiniz ve geri kalkmak istersiniz. Aslında bu gayet normal. Ders çalışma isteğinizin gelmesi için öncelikle sizin ders çalışma alışkanlığı kazanmanız gerekiyor. Bunu bir güne değil bir aya hatta aylara yaylamalısınız. Bizlerde ders çalışırken sıkılan insanlardık. Üşengeçlik, erteleme gibi bir çok ortak huyumuz var. Ama bunların önüne iki şey ile geçebilirsiniz. Hayaller ve hedefler..

Öncelikle bir hayaliniz olması gerekiyor. İleride ne olmak istiyorsunuz nasıl bir işiniz nasıl bir hayatınız olmasını istiyorsunuz. Hayalini kurduktan sonra bu hayal sizin hedefiniz olmalı ve en önemlisi bunu ne kadar istediğiniz. Çünkü biliyoruz ki bir insan bir şeyi ne kadar çok isterse, onu yapmak için o kadar çabalar. Bunu bir oyun oynayan çocuk gibi düşünebilirsiniz. Bir oyunu oynamaya başladığınız zaman onda iyi olmayabilirsiniz. Ama her gün bilgisayar karşısında vakit geçirip oyun oynarsanız bir süre sonra çok daha iyi oynadığınızı fark edersiniz. Aslında buda aynı. İleride hedeflerinizi gerçekleştirmek için, çok ders çalışmalısınız ve her gün düzenli kitap okumalısınız.

Eğer siz bir şeyi gerçekten çok isterseniz, o istek size ders çalışma alışkanlığı da kazandıracaktır. İyi bir hedef iyi bir okul. Biliyorsunuz ki bunlar sizin ne kadar ders çalışıp emek verdiğinize bağlıdır. Hayalini kurduğunuz okul içinde masa başında ne kadar çok vakit geçirip ders çalışırsanız o hedefinize o kadar yaklaşmış olursunuz. Bilimsel olarak konuşmak gerekirse, yapılan araştırmalara göre bir insanın alışkanlık kazanması için 21 gün gerekiyor. Yani siz 21 gün boyunca sürekli ders çalışırsanız 22. gün sıkılmadan kendi kendine oturup çalışmaya başlayabilirsiniz. Buda size ders çalışma alışkanlığını kazandığınızı gösterir.

Ders Çalışırken Hedeflerinizi Ve Hayallerinizi Düşünün

Bir hedefe ulaşırken bu yol her zaman zahmetlidir. Sizin de hayaliniz kurduğunuz hedefe ulaşmak için ders çalışma gibi zahmetli bir yoldan geçmeniz gerekir. Ders çalışırken her zaman hedeflerinizi ve hayallerinizi düşünün. Böylelikle o masaya oturduğunuz zaman ders çalışma isteğinizde sizinle birlikte olacaktır ve sıkılıp o masadan kalkmayacaksınız. Umarım bu bilgiler siz okuyucularıma faydalı olur.

Benzer Yazılar

2 YORUMLAR

  1. Bazen insan içinde; yapamam, ya kimse bana güvenmezse,eğer hayalimdeki liseyi kazanamazsam,ya yapamazsam,LGS’yi kazanamazsam ne yaparım diye düşünür ama bana inanın ki bu SON “31” GÜNDE durmadan çalışan asla pes etmeyen,olumsuz düşünceleri kapının ardında brakan KAZANIR!!!
    {LGS öğrencisi Zeynep Ünal ???}

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar

yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
yawruu ejderimm Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Muhammed Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Mehmet Akif Sömek Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Üçüncü kişi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
x kişisi Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
bir saahıs Açık 2022 LGS Zor mu Olacak?
Ali emir Açık Laptopa SSD Takma 2022